fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Napięta sytuacja na Ukrainie

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo napięta. Amerykańskie media poinformowały, że Stany Zjednoczone ostrzegły Kijów o rychłym ataku. Szczególnie zagrożony jest Charków. Konwoje wojskowe zbliżają się do Doniecka od strony rosyjskiej granicy.

Obwód Ługański jest pod ostrzałem rosyjskich pocisków rakietowych.

– Około 5.00 rano byłam w domu i poszłam z salonu do kuchni. Kiedy uderzyło, wszystko się zatrzęsło, szkło fruwało dookoła. Schowałam się pod schodami. To było okropne, po prostu okropne! – mówiła jedna z mieszkanek ostrzelanych terenów.

Tuż przy granicy stacjonuje artyleria, wozy opancerzone i broń przeciwlotnicza. Mieszkańcy wschodniej Ukrainy oczekują pokoju.

– Mam nadzieję, że te konflikty wkrótce się skończą i nadejdzie pokój. Jesteśmy tym wszystkim zmęczeni – zaznaczyła inna obywatelka Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał do służby wojskowej 36 tysięcy rezerwistów w wieku od 18 do 60 lat. Jak podkreślał, kraj musi być przygotowany na każdą okoliczność.

– Drodzy obywatele! Ukraińcy to naród pokojowy, chcemy spokoju, ale jeśli teraz będziemy milczeć, jutro znikniemy. Przed nami ciężka praca, ale jesteśmy na nią przygotowani – podkreślał ukraiński prezydent.

W odpowiedzi na działania Rosji, Stany Zjednoczone wzmocnią wschodnią flankę NATO i państwa bałtyckie.

– Dzisiaj, w odpowiedzi na przyznanie się Rosji, że nie wycofa swoich sił z Białorusi, zatwierdziłem dodatkowe ruchy sił i sprzętu Stanów Zjednoczonych już stacjonującego w Europie w celu wzmocnienia naszych bałtyckich sojuszników: Estonii, Łotwy i Litwy – oznajmił prezydent USA Joe Biden.

W środę wieczorem czasu polskiego prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nałożenie sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu, a także członków zarządu zarejestrowanej w Szwajcarii firmy. Jak stwierdził, jest to kolejna część pierwszej transzy sankcji w reakcji na ponowne rozpoczęcie rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Swoje siły wyśle także Kanada. Ukraińcy otrzymają od niej dodatkowo kolejną partię sprzętu wojskowego.

Ukrainę cały czas wspiera Polska. Prezydent Andrzej Duda udał się dziś do Kijowa. Na miejscu spotkał się z prezydentami Litwy i Ukrainy. Apelował o pokój, podkreślał, że „nie ma zgody na próby ograniczenia suwerenności Ukrainy”.

– Jest to czas wielkiego testu dla europejskiej solidarności, ale także jedności dla Unii Europejskiej i NATO – zwrócił uwagę.

Wsparcie dla Ukrainy deklarował także prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

– Obecnie Rosja podjęła kolejny wstydliwy krok przekraczający czerwoną linię. Powiem jasno: Ługańsk i Donieck są i zawsze będą częścią Ukrainy. Litwa nie uzna żadnych prób podważenia integralności terytorialnej Ukrainy, tak samo jak nie uzna nielegalnej aneksji Krymu – mówił.

Prezydent Ukrainy podziękował Polsce i Litwie za okazane wsparcie.

– Doceniamy działania naszych przyjaciół z Polski i Litwy, aby wzmocnić obronność naszego kraju – powiedział.

ONZ oczekuje deeskalacji. Jak podkreślał sekretarz generalny Organizacji, rosyjskie wojska rozmieszczone na wschodzie Ukrainy nie są siłami pokojowymi.

– W tym krytycznym momencie wzywam do natychmiastowego zawieszenia broni i przywrócenia rządów prawa. Potrzebujemy powściągliwości i rozsądku. Potrzebujemy teraz deeskalacji. Sytuacja nad krawędzią. Najwyższy czas wrócić na ścieżkę dialogu i negocjacji – zwracał uwagę.

O powstrzymanie się przed działaniami, które doprowadziłyby do dalszych cierpień ludności zaapelował też Ojciec Święty Franciszek.

– Chciałbym zaapelować do tych, którzy sprawują odpowiedzialność polityczną, aby dokonali poważnego rachunku sumienia przed Bogiem, który jest Bogiem pokoju, a nie wojny; Ojcem wszystkich, a nie tylko niektórych; który chce, abyśmy byli braćmi, a nie wrogami. Niech Królowa Pokoju uchroni świat przed szaleństwem wojny – podkreślał.

Papież ogłosił, że Środa Popielcowa będzie dniem postu i modlitwy w intencji pokoju.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl