Rosja zaczęła dostarczać broń do Iraku, w tym śmigłowce bojowe

Rosja rozpoczęła dostawę broni do Iraku na mocy podpisanej jeszcze w 2012 roku umowy – poinformował w czwartek doradca premiera Iraku Ali al-Musawi. Kontrakt o wartości 4,2 mld dolarów przewiduje m.in. dostawę kilkudziesięciu śmigłowców bojowych.

Przedstawiciel irackich władz przyznał w rosyjskiej anglojęzycznej telewizji Russia Today (RT), że istniały pewne wątpliwości co do tego kontraktu, lecz ostatecznie je wyjaśniono i umowa została podpisana. „Obecnie rozpoczął się proces realizacji jednej z faz kontraktu” – powiedział al-Musawi w wywiadzie dla RT.

Podkreślił, że umowa „przewiduje głównie dostawę broni do walki z terrorystami, toteż będą realizowane dostawy śmigłowców, które doskonale się sprawdziły przy prowadzeniu operacji antyterrorystycznych”. Pod koniec roku 2012 i na początku 2013 pojawiły się doniesienia o anulowaniu umowy z powodu podejrzeń o korupcję, lecz w lutym dyrektor generalny Rosoboroneksportu (państwowej Agencji ds. Obrotu Bronią) Anatolij Isajkin powiedział, że kontraktu nie anulowano, lecz jeszcze nie zaczął obowiązywać, gdyż konieczne jest zatwierdzenie odpowiednich dokumentów. Na mocy kontraktu do Iraku ma trafić 40 śmigłowców bojowych Mi-35 i Mi-28. W ramach umowy grupa irackich pilotów przeszła szkolenie na rosyjskich śmigłowcach.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl