Wśród wojowników IS jest co najmniej 1700 Rosjan

W szeregach międzynarodowej dżihadystycznej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie jest 1700 osób z Rosji, ale liczba ta może być większa – poinformował w piątek wiceszef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Siergiej Smirnow. 

„Według FSB w szeregach Państwa Islamskiego może być ok. 1 700 osób z Rosji. To jest to, co wiemy” – powiedział Smirnow po posiedzeniu w Taszkiencie regionalnej rady zajmującej się w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) walką z terroryzmem. Do SzOW należą: Rosja, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan.

Wiceszef FSB przyznał, że państwa SzOW są zaniepokojone tym problemem. „Zagrożenie ze strony IS jest realne, ponieważ dość dużo obywateli bierze udział w działalności Państwa Islamskiego” – zaznaczył. Według Smirnowa, którego cytuje agencja TASS, na przykład Tadżykistan ma informacje, że w Państwie Islamskim może być do 300 obywateli tego kraju.

„Niebezpieczeństwo ze strony Państwa Islamskiego polega na tym, że zaczyna ono wnikać w inne organizacje terrorystyczne. Jest ono zainteresowane organizacją terrorystyczną Emirat Kaukaski” – powiedział Smirnow. Wskazał, że „niektórzy watażkowie Emiratu Kaukaskiego przysięgali wierność Państwu Islamskiemu”.

Wśród dżihadystów z Państwa Islamskiego, biorących udział w walkach w Syrii i Iraku, jest około trzech tysięcy bojowników z Europy. Według ekspertów rekrutują się oni głównie z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Holandii, Szwecji i Danii, a także w niewielkim stopniu z Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Austrii.

PAP/RIRM

drukuj