fot. PAP/EPA

SBU zakazała wjazdu 83 rosyjskim dziennikarzom

Od początku agresji Rosji na Ukrainę zakaz wjazdu do tego kraju wydano aż 83 rosyjskim dziennikarzom – poinformował dzisiaj doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Markijan Łubkiwski.

„Decyzje o zakazie wjazdu podejmowane były na podstawie uzasadnionych informacji o działaniach przedstawicieli rosyjskich mediów, które przeczą interesom bezpieczeństwa narodowego Ukrainy” – oświadczył.

Łubkiwski wyjaśnił, że dziesięcioro dziennikarzy zostało wydalonych z Ukrainy, a 73 nie zezwolono na wjazd na jej terytorium.

„SBU nie walczy z rosyjskimi mediami; walczymy z cyniczną i pozbawioną emocji bronią znajdującą się w rękach rosyjskich imperialistów, najeźdźców, terrorystów i dywersantów, która uderza nie gorzej od zwykłej broni” – napisał na swoim Facebooku.

Doradca szefa SBU zarzucił rosyjskim mediom, że działają przeciwko niepodległości Ukrainy, a przy wsparciu rosyjskich władz usprawiedliwiają „separatystyczne i terrorystyczne” działania we wschodnich obwodach jego kraju.

Łubkiwski wskazał też, że rosyjscy dziennikarze najczęściej przyjeżdżają na Ukrainę nielegalnie, przekraczając granicę przez przejścia, które są kontrolowane przez separatystów, bądź z okupowanego przez Rosję Krymu.

PAP/RIRM

 

drukuj