fot. PAP/EPA

Poroszenko: umowa UE-Ukraina wejdzie w życie mimo restrykcji Rosji

Wejście w życie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą nie może zostać ponownie odłożone pomimo restrykcji Rosji – powiedział w środę w Brukseli ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Podkreślił, że Ukraina jest gotowa zapłacić tę cenę za europejski wybór.

„Ukraina jest świadoma tych restrykcji (Rosji) i spodziewanych szkód dla naszej gospodarki. Ale jesteśmy gotowi zapłacić tę cenę za naszą wolność i za nasz europejski wybór” – powiedział Poroszenko przed spotkaniem z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem.

Dodał, że umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) „nie może zostać odłożona”. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Juncker potwierdził, że 21 grudnia odbędzie się trójstronne spotkanie ministrów Rosji i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej, które będzie – jak powiedział – „ostatnia szansą, by znaleźć porozumienie” w sprawie zastrzeżeń rosyjskich do DCFTA.

„Wszystkie strony powinny zasiąść do stołu w duchu poszukiwania rozwiązania możliwego do przyjęcia dla wszystkich” – powiedział. „DCFTA (…) nie może zostać zmieniona – ani w sposób bezpośredni, ani pośrednio” – podkreślił Junker.

„Wszelkie groźby podjęcia kroków odwetowych są sprzeczne z mandatem, celem i duchem tych rozmów” – dodał Juncker.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. funkcjonowania umowy o strefie wolnego handlu w odniesieniu do Ukrainy. W dekrecie wskazuje się na „nadzwyczajne okoliczności rzutujące na interesy i bezpieczeństwo ekonomiczne Federacji Rosyjskiej i wymagające podjęcia pilnych kroków”.

PAP/RIRM

drukuj