PAP/EPA.

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce przynosi niewymierne straty w środowisku naturalnym

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce przynosi niewymierne straty w środowisku naturalnym. Zagrożone są co najmniej trzy rezerwaty znajdujące się na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody – podają ukraińskie źródła.

Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało film, na którym widać tysiące ryb wyrzuconych na brzeg w miejscowości Marianskie w obwodzie dniepropietrowskim – prawdopodobnie na skutek odpływu wody oraz/lub z powodu zatrucia szkodliwymi substancjami, które dostały się do wody. W środę informowano o setkach ton mazutu, które dostały się do Dniepru.

W komentarzu napisano, że jest to efekt „katastrofy wywołanej przez człowieka”.

„Zniszczeniu uległy trzy rezerwaty przyrody z unikatowymi gatunkami roślin i zwierząt z listy IUCN” – wskazano.

Wielu ekspertów zwraca uwagę, że nie tylko ludzie są poszkodowani na skutek wysadzenia zapory. Utonęło wiele zwierząt domowych czy gospodarczych. W okupowanej Nowej Kachowce zalany został ogród zoologiczny; zginęły niemal wszystkie zwierzęta, uratowały się tylko kaczki i łabędzie.

Władze Ukrainy podkreślają, że wysadzenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce jest katastrofą ekologiczną na skalę „niespotykaną w Europie od dziesięcioleci”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl