fot. flickr.com

Kreml: Nowa strategia bezpieczeństwa USA ma charakter imperialny

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że nowa strategia bezpieczeństwa narodowego USA świadczy o tym, iż Waszyngton nie akceptuje „świata wielobiegunowego”; dokument ten – zdaniem Pieskowa – ma „charakter imperialny”.

Pobieżna lektura strategii, szczególnie tych części, gdzie wymieniany jest w taki czy inny sposób nasz kraj, pokazuje, że dokument ma charakter imperialny, widać niechęć do rezygnacji ze świata jednobiegunowego” – powiedział rzecznik Kremla.

Ocenił, że widoczny jest w strategii „brak akceptacji dla świata wielobiegunowego”.

Dmitrij Pieskow zastrzegł jednak, że Moskwa dostrzega pewne „skromne akcenty pozytywne” dotyczące Rosji. Wymienił wśród nich gotowość do współpracy z Moskwą „w sferach, które są zgodne z interesami Amerykanów”.

To jest absolutnie zbieżne z naszym podejściem, które deklarował prezydent Rosji Władimir Putin, dlatego że Moskwa także dąży do współpracy z USA tam, gdzie jest to dla nas korzystne i w takim stopniu, w jakim gotowi są dążyć nasi koledzy amerykańscy” – powiedział przedstawiciel Kremla.

Dmitrij Pieskow zapewnił przy tym, że Rosja nie może pogodzić się z postawą wobec niej – wyrażoną jego zdaniem w amerykańskiej strategii – jako wobec zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciel Kremla zapowiedział też, że nowa strategia bezpieczeństwa narodowego USA zostanie uważnie przestudiowana „we wszystkich odpowiednich resortach”.

PAP/RIRM

drukuj