fot.wikipedia.org

Rosja: Zmarł kosmonauta Igor Wołk

Rosyjski kosmonauta Igor Wołk, znany także z udziału w testowaniu atmosferycznej wersji radzieckiego promu kosmicznego Buran, zmarł we wtorek w wieku 79 lat – poinformowały w czwartek rosyjskie media.

Przyczyny zgonu, który nastąpił w Bułgarii, nie podano. Wołk był przez szereg lat wojskowym pilotem-oblatywaczem, zanim w 1978 roku wszedł w skład zespołu kosmonautów. Przewidywany na pilota wahadłowca Buran odbył w lipcu 1984 roku w ramach przygotowań do tej misji swój jedyny lot orbitalny. W trwającej blisko 12 dni podróży statkiem Sojuz T-12 na stację kosmiczną Salut-7 i z powrotem towarzyszyli mu Swietłana Sawicka i Władimir Dżanibekow.

10 listopada 1985 roku Wołk uczestniczył w pierwszym locie doświadczalnego samolotu odrzutowego OK-GLI czyli przeznaczonej wyłącznie do prób manewrowania w atmosferze wersji wahadłowca Buran. Samolot ten wzniósł się w powietrze łącznie 24 razy, w większości przypadków z Wołkiem jako jednym z pilotów. Siedział on za sterami OK-GLI także podczas jego ostatniego lotu 15 kwietnia 1988 roku.

Jedyny orbitalny lot kosmicznej wersji Burana odbył się 15 listopada 1988 roku w trybie bezzałogowym i wkrótce potem cały program zamknięto.

PAP/RIRM

drukuj