Putin: Rosja jest gotowa do jednoczenia wysiłków z UE

Rosja jest gotowa do jednoczenia wysiłków z Unią Europejską w sferze gospodarki i w walce z terroryzmem – oświadczył prezydent Władimir Putin w filmie dokumentalnym, którego fragmenty pokazała w sobotę rosyjska telewizja.

„Interesy krajów europejskich polegają na jednoczeniu wysiłków – i w gospodarce, i w polityce, i w walce z terrorem. Jednoczeniu wysiłków z Rosją. Jesteśmy gotowi do tej pracy, jesteśmy otwarci, nie zamierzamy dąsać się z powodu tych sankcji. Czekamy, na wszystkich” – powiedział Putin w wyemitowanym fragmencie programu.

W sobotę pokazano również jego wypowiedź, która pada w filmie na temat Turcji. Putin powiedział, że Rosja „uważa naród turecki za przyjaciela” i nie zamierza z nim zrywać stosunków. „A jeśli chodzi o obecne władze (Turcji), to nic nie trwa wiecznie” – oświadczył.

Całość programu telewizja rosyjska zapowiedziała na niedzielny wieczór.

Putin na niedawnej dorocznej konferencji prasowej mówił, że „trudno będzie porozumieć się z obecnym kierownictwem Turcji”. Jak zaznaczył, za „wrogi akt” uważa zestrzelenie pod koniec listopada przez siły tureckie rosyjskiego bombowca nad Syrią. Incydent ten doprowadził do nagłego pogorszenia wzajemnych stosunków; Rosja podjęła kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym.

PAP/RIRM

drukuj