Obchody dnia pamięci o poległych w misjach zagranicznych

W Warszawie rozpoczynają się dziś obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.

Dzień ten przypada 21 grudnia, jednak główne uroczystości zaplanowano na dziś. Odbędą się one z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, weteranów i uczestników misji oraz delegacji środowiska Polonii amerykańskiej.

O godzinie 13.00 w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zaplanowano Apel Poległych. Po nim, pod pomnikiem poległych na misjach, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Jutro, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godz. 10.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji żołnierzy poległych w misjach zagranicznych, ich rodzin i weteranów.

Data 21 grudnia nawiązuje do tragicznego zdarzenia, które miało miejsce w 2011 roku – zwraca uwagę Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

– W tym dniu w Afganistanie został zaatakowany polski patrol, polski pojazd. Podczas pełnienia służby, w trakcie misji zginęło w nim pięciu polskich żołnierzy. Jest to data, którą my bardzo przeżywamy jako koledzy tych, którzy byli na tej misji, gdzieś tam ich spotykaliśmy. Zależy nam, żeby oddać hołd wszystkim poległym kolegom. My weterani, szczególnie ci poszkodowani, w sytuacji podobnej do nich byliśmy bardzo często atakowani, ponieśliśmy rany, ale żyjemy i uważam, że pamięć o naszych kolegach powinna być w odpowiedni sposób honorowana – powiedział Tomasz Kloc.

Dzień pamięci 21 grudnia ustanowił poprzedni szef MON Tomasz Siemoniak. Wśród bliskich poległych i zmarłych żołnierzy sama data budzi jednak mieszane uczucia. Postulują, by ten dzień obchodzić w miesiącach letnich.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl