fot. PAP/Adam Warżawa

Polskie wojska wspomogą walkę z tzw. Państwem Islamskim

Prezydent Andrzej Duda w najbliższych dniach wyda postanowienie ws. wysłania dwóch polskich kontyngentów w ramach koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Zapowiedział to szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Soloch podkreślił, że decyzja w tej sprawie wydana zostanie bardzo szybko. Polska zamierza wysłać dwa kontyngenty liczące łącznie do 210 żołnierzy oraz pracowników wojska do Kuwejtu i Iraku. Większość z nich, a także cztery samoloty bojowe F-16, prowadziłaby misje rozpoznawcze z Kuwejtu.

Szef BBN-u, Paweł Soloch, wskazał, że misja ma mieć charakter „niekinetyczny”. Oznacza to, że żołnierze nie będą uczestniczyć w misjach bojowych, ale szkoleniowych i rozpoznawczych.

Polska, tak jak już powiedziałem, udziela wsparcia tylko i wyłącznie w zakresie misji rozpoznawczych i szkoleniowych. Nie bierze bezpośrednio udziału w działaniach bojowych tak, jak czyni to również wiele krajów europejskich. Natomiast ta decyzja ma bardzo istotne znaczenie również jako wyraz naszej solidarności z zagrożeniami ze strony Południa w momencie, kiedy my przed szczytem NATO oczekujemy ostatecznych decyzji wzmacniających wschodnią flankę NATO i wzmacniających obecność naszych sojuszników na wschodniej flance – podkreślił Paweł Soloch.

W środę minister obrony Antoni Macierewicz wyraził nadzieję, że polskie F-16 znajdą się na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie.

RIRM

drukuj