Pos. B. Wróblewski: Prezydent A. Duda ws. sędziów SN działa zgodnie z prawem

Prezydent Andrzej Duda ws. sędziów Sądu Najwyższego działa zgodnie z prawem, a protesty mają polityczny charakter – podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Przed SN protestowali w czwartek przeciwnicy zmian w sądownictwie. Twierdzą, że wykrzykując m.in. „konstytucja” bronią niezależności Sądu Najwyższego.

Według protestujących prezydent Andrzej Duda bezprawnie i w pośpiechu powołał nowych sędziów do Sądu Najwyższego. Straszą też, że może dojść do próby przejęcia SN poprzez wprowadzenie nowego Pierwszego Prezesa SN, którego nazwali „dublerem”. Według organizatorów protestu, m.in. KOD-u, powinien on przed powołaniem poczekać na decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. Sądu Najwyższego.

Nie ma podstaw do kwestionowania ważności wyboru kandydatów do SN – podkreślił poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Prezydent działa na podstawie ustawy. W znakomitej większości nowo powołani sędziowie tworzą nowe, nieistniejące wcześniej izby, więc w tym zakresie nie ma jakichkolwiek podstaw do kwestionowania ważności wyborów. W innych przypadkach ta podstawa jest bardzo słaba. To, że jedna czy dwie osoby zgłaszają wątpliwości podzielane przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczący ich konkursów nie wpływa na pozostałe konkursy na obsadzenie pozostałych stanowisk w Sądzie Najwyższym. Zatem te zarzuty są albo w ogóle pozbawione podstaw, albo oparte o bardzo wątłe podstawy – wskazał Bartłomiej Wróblewski.

W czwartek kolejni sędziowie Sądu Najwyższego powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę stawili się w Sądzie Najwyższym.

RIRM

drukuj