A. Duda: „Wierzę, że obecność NATO na terenie naszego kraju będzie się poszerzała”

Prezydent Andrzej Duda będzie zabiegał o zwiększenie obecności sił NATO w Polsce. „Obecność sił NATO w tej części Europy i w naszym kraju powinna mieć wymiar realny, powinna realnie wspierać polskie bezpieczeństwo” – mówił Zwierzchnik Sił Zbrojnych w trakcie uroczystości zmiany na stanowisku dowódcy Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Podczas szczecińskich uroczystości dowództwo nad Korpusem Północno-Wschodnim przejął gen. Manfred Hofmann, który na stanowisku zastąpił gen. Bogusława Samola. Ten ostatni swoją służbę sprawował od 2012 roku.

W tej jednostce na co dzień służą żołnierze z 16 krajów. To pokazuje, że Sojusz Północno-Atlantycki istnieje, a żołnierze dobrze ze sobą współpracują i umieją razem wykonywać zadania. To niezwykle ważne. Dziś przede wszystkim chciałem podziękować i pogratulować dwóm bohaterom dzisiejszego dnia – panu gen. Bogusławowi Samolowi, który ustępuje z funkcji dowódcy korpusu i panu gen. Manfredowi Hofmanowi, który to dowództwo przejmuje, by kontynuować pracę tutaj w Szczecinie – gratulował Duda, podkreślając, że misja polskiego generała została wykonana znakomicie.

Prezydent mówił o nowych zadaniach stojących przed korpusem, wyznaczonych mu w trakcie ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport. Ich realizację rozpoczął gen. Bogusław Samol. Chodzi – jak tłumaczył Andrzej Duda – o „uzyskanie zdolności dowodzenia w Europie Północno-Wschodniej siłami natychmiastowego reagowania NATO, a w przyszłości także siłami odpowiedzi NATO”.

Jak wskazywał prezydent, obecność sojuszu, dysponującego największą na świecie siłą militarną, jest w obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnie ważna dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Stała się ona w ostatnim czasie jeszcze ważniejsza niż była wcześniej. Wcześniej miała bowiem rangę przede wszystkim symbolu, ale dziś chyba wszyscy czują, a na pewno czują to Polacy, że obecność sił NATO w tej części Europy i w naszym kraju powinna mieć wymiar realny, powinna realnie wspierać polskie bezpieczeństwo – mówił Andrzej Duda.

Na zakończenie Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewnił, że wraz z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem oraz szefem BBN Pawłem Solochem będzie zabiegał o wzmocnienie obecności sił NATO w Polsce.

Chcę uzyskać większe gwarancje dla Polski i dla Europy Środkowo-Wschodniej. To zadanie jest przede mną, to zadanie jest także przed panem premierem. Wierzę w to, że nasi partnerzy polityczni, z którymi będziemy w najbliższym czasie rozmawiać, dojdą z nami w tej kwestii do porozumienia. Wierzę w to głęboko. Wierzę głęboko, że obecność NATO na terenie naszego kraju będzie się poszerzała – dodał prezydent.

W trakcie szczecińskich uroczystości Andrzejowi Dudzie towarzyszyli wicepremier Tomasz Siemoniak oraz nowy szef BBN Paweł Soloch. Korpus Północno-Wschodni utworzyły w 1999 roku trzy kraje: Niemcy, Dania i Polska. Aktualnie należy do niego 16 państw. Ich liczba ma być jednak rozszerzona do 21.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl