Pożar w czeskich zakładach należących do PKN Orlen

W zakładach chemicznych Chempark Zaluži w Litvinowie w Czechach, które należą do Unipetrolu z grupy PKN Orlen, doszło w czwartek do eksplozji, po której wybuchł pożar – informują czeskie media. Trwa jego dogaszanie.

Według agencji CTK zapaliła się nieustalona jeszcze substancja chemiczna w jednym ze zbiorników instalacji etylenu. Świadkowie mówią o kuli ognia i wielkim słupie dymu nad zakładami.

Pożar wybuchł w czwartek przed godz. 9. Na miejsce przybyło wkrótce 7 jednostek straży pożarnej. W sumie – jak podają czeskie media – do gaszenia ognia skierowano ponad 40 jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej z całego regionu.

Jak poinformowało biuro prasowe PKN Orlen, zgodnie z informacjami Unipetrolu w związku z pożarem nie ma osób poszkodowanych. Agencja CTK pisze jednak, że pogotowie ratunkowe potwierdziło, iż jedna osoba odniosła obrażenia i że lekarze udzielili pomocy czterem strażakom.

Z powodu pożaru podjęta została decyzja o prewencyjnej ewakuacji pracowników innych instalacji w zakładach chemicznych Chempark Zaluži.

Obecnie sytuacja jest opanowana. Na miejscu trwa akcja jednostek straży pożarnej, które zajmują się dogaszaniem pożaru – informowało w czwartek około południa biuro prasowe PKN Orlen.

Władze pobliskiego miasta Most zapewniły, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludności. Rzecznik Unipetrolu Mikulasz Duda oświadczył, że sytuacja w zakładach jest pod kontrolą. Jak informowały czeskie media, w związku z pożarem ewakuowano łącznie ok. tysiąca osób.

Unipetrol podał w czwartek po południu, że pozostały w instalacjach propylen musi się wypalić, dlatego pożar w ograniczonym rozmiarze potrwa jeszcze jakiś czas. Jak zapewnił Unipetrol, substancje, które podczas pożaru uwolniły się do atmosfery, nie są szkodliwe dla zdrowia.

Według spółki, największym problemem związanym z pożarem był dym i sadza. Unipetrol zapewnił, iż nie ma żadnych informacji o poszkodowanych pracownikach zakładu.

Chempark Zaluži w Litvinowie jest największym podmiotem chemicznym w Czechach. Zakład należy do grupy czeskiego Unipetrolu, w którym PKN Orlen od 2005 r. posiada 62,99 proc. udziałów.

PKN Orlen nie podał, jak awaria instalacji etylenu i w efekcie pożar na terenie Chempark Zaluži może wpłynąć na bieżącą działalność tego zakładu i ciągłość produkcji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl