Znamy nowy skład Rady Ministrów

Znamy nowy skład rządu, którym pokieruje premier Mateusz Morawiecki. W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów. Zmiany nastąpiły m.in. w resortach środowiska, obrony, zdrowia i spraw zagranicznych.        

Prezydent powołał na urząd ministra finansów Teresę Czerwińską. Szefem resortu inwestycji i rozwoju pokieruje Jerzy Kwieciński. Jadwiga Emilewicz będzie pełnić funkcję ministra przedsiębiorczości i technologii. Z kolei Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję ministra obrony. MSWiA będzie kierować Joachim Brudziński. Na czele resortu zdrowia stanie Łukasz Szumowski, a na fotelu ministra środowiska zasiądzie Henryk Kowalczyk. Andrzej Adamczyk będzie kierował Ministerstwem Infrastruktury.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odwagi dokonywania zmian, a nowym ministrom objęcia urzędów. Zaznaczył też, że jeszcze wiele elementów jest do zrealizowania.

Głęboko wierzę w to, że te zmiany, które następują, przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu i poszczególnych ministerstw. Krótko mówiąc, wszystkie te zobowiązania, które zostały podjęte, będą dopełnione w miarę możliwości przynajmniej te najważniejsze do końca tej kadencji, czyli do 2019 r. Tego z całego serca i Państwu, i sobie życzę. Tego życzę również rodakom, bo wtedy będą mogli powiedzieć, że to jest właśnie realizacja dobrej zmiany, którą wybraliśmy – zaznaczył szef państwa polskiego.

Prezydent Polski Andrzej Duda odwołał ze stanowisk m.in. szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska prof. Jana Szyszko, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Premier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia w Pałacu Prezydenckim podziękował odwołanym ministrom za wykonaną pracę.

Chciałem bardzo gorąco podziękować moim koleżankom i kolegom z rządu, którzy pełnili tę zaszczytną funkcję i wykonali swoją pracę bardzo pięknie. Nie widzicie ich Państwo tutaj dzisiaj z nami, bo też nasz rząd nie jest przeciwko komuś. Jest rządem za nową, coraz lepszą Polską i za nowymi celami, ale oni wykonali swoją pracę bardzo dobrze. Chciałem im za to bardzo serdecznie podziękować – podkreślił prezes Rady Ministrów.

RIRM

drukuj