Batalionowa grupa bojowa NATO ćwiczy w rejonie Rospudy

Wzmacniająca wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego batalionowa grupa bojowa NATO rozpoczęła we wtorek ćwiczenia w północnowschodniej Polsce. Około 1,5 tysiąca żołnierzy trenuje przemieszczanie się po drogach i zapoznaje się z terenem w rejonie Doliny Rospudy.

Jak poinformowała PAP oficer prasowy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej kapitan Anna Bielak-Pestka, głównym celem ćwiczeń Bull Run jest sprawdzenie gotowości pododdziałów wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej do wykonania marszu po wyznaczonej trasie. Żołnierze poznają drogi i ukształtowanie terenu w Dolinie Rospudy. Jak dodała, ćwiczenia były planowe i mają charakter szkoleniowy.

Z Bemowa Piskiego w teren wyjechały wszystkie pododdziały wschodzące w skład grupy batalionowej, czyli żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy a także 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich. Ćwiczeniami kieruje dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Podczas obecnych ćwiczeń żołnierze poruszają się w 20 kolumnach, przemieszczając się w sumie w 250 pojazdach.

Wyjechali we wtorek rano w kierunku Ełku i Olecka, następnie będą podążać w rejon Doliny Rospudy pod północnowschodnią granicę, pozostając tam w gotowości bojowej. W środę wrócą do Bemowa. Żołnierze będą widoczni dla mieszkańców okolicznych miast i wsi, ponieważ jadą po drogach publicznych.

„Działania pododdziałów NATO zostały uzgodnione z władzami administracji publicznej oraz są wspierane przez Policję i Żandarmerię Wojskową” – podała Anna Bielak-Pestka.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO wzmacniająca wschodnią flankę Sojuszu, stacjonuje w Bemowie Piskim k. Orzysza od kwietnia ub. roku. Pierwsza rotacja żołnierzy zakończyła służbę w Polsce w październiku ub. roku, zastąpili ich wówczas nowi, na kolejnych sześć miesięcy.

Trzon natowskiej grupy tworzy ok. 900 żołnierzy 3. batalionu 2. pułku kawalerii pancernej USA. W jej skład wchodzi też ok. 150 żołnierzy z brytyjskiego szwadronu „B” Light Dragoons z Catterick. Są również żołnierze rumuńskiego pododdziału artylerii przeciwlotniczej oraz baterii artylerii rakietowej z Chorwacji. Grupa bojowa współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną i pozostaje pod jej taktyczną kontrolą.

PAP/RIRM

drukuj