Główne uroczystości dnia pamięci o poległych poza granicami Polski

W Warszawie w niedzielę odbyły się główne uroczystości dnia pamięci o poległych i zmarłych na misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

Wiceszef MON razem z weteranami misji i delegacją Polonii amerykańskiej wziął udział w uroczystym apelu poległych w Centrum Weterana w Warszawie. Złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem poległych na misjach. W Wojskowej Akademii Technicznej rodzinom poległych w Iraku i Afganistanie zostaną przekazane portrety tych żołnierzy.

Służba na misji, jest służbą szczególną – mówił podczas obchodów wiceszef MON Bartłomiej Grabski. Zapewnił, że Wojsko Polskie pamięta zarówno o poległych żołnierzach, jak i o ich rodzinach.

Służba na misji jest służbą szczególną. Nie jest ćwiczeniem, jest rzeczywistym, codziennym narażaniem życia w warunkach bojowych, doświadczeniem, którego żaden poligon – nawet najlepiej przygotowany – nie może zastąpić. Ryzyko utraty zdrowia lub życia trwale wpisane jest w żołnierski los. Jednak śmierć każdego polskiego żołnierza jest dla nas wszystkich zawsze bolesną stratą. Stoimy dziś przy tablicy, na której wyryto 120 nazwisk. Tylu polskich żołnierzy zapłaciło najwyższą cenę służąc ojczyźnie z dala od jej granic. Im poświęcony jest ten pomnik. Drogie rodziny, dziś obchodzimy dzień pamięci po raz pierwszy. W tym uroczystym dniu gościmy rodziny i bliskich poległych bohaterów. Dziękuję, że jestem razem z wami, to dla mnie zaszczyt – powiedział Bartłomiej Grabski.

W tym roku wojsko po raz pierwszy obchodzi dzień pamięci. Przypada on 21 grudnia, ustanowił go poprzedni szef MON-u Tomasz Siemoniak.

21 grudnia 2011 r. w wybuchu tzw. improwizowanego ładunku wybuchowego zginęło pięciu polskich żołnierzy. Wszyscy służyli w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Dla większości była to pierwsza misja za granicą. Dotychczas poza granicami kraju zginęło 120 polskich żołnierzy.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 


drukuj