fot. prezydent.pl

Prezydent RP o Alfim Evansie: Jak można tworzyć system prawny, który stwarza możliwość odebrania dziecku życia?

Jak można tworzyć taki system prawny, który stwarza możliwość odebrania dziecku życia, a jednocześnie chroni najgorszych morderców? To wiele mówi o dzisiejszym stanie duchowym Europy – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP prezydent RP Andrzej Duda, odnosząc się do przerażającej sytuacji 2-letniego Alfiego Evansa w Wielkiej Brytanii.

Prezydent był pytany, czy istnieje możliwość nadania Alfiemu polskiego obywatelstwa.

– Polskie prawo niestety nie stwarza możliwości przyznania Alfiemu polskiego obywatelstwa. Rodzice musieliby wystąpić z wnioskiem o przyznanie obywatelstwa – takie są u nas fakty prawne – wyjaśnił Andrzej Duda.

Sytuacja Alfiego w Wielkiej Brytanii mnie przeraża – zaznaczył najwyższy przedstawiciel państwa polskiego.

– Bardzo mnie poruszył ten przypadek chłopca, który jest ciężko chory. Ale czy można mu w związku z tym odebrać życie? To dzieje się w Europie, która krzyczy, że musi być zakaz wykonywania kary śmierci wobec najgorszych nawet zbrodniarzy, ale wolno na śmierć skazać dziecko? I to robią europejskie sądy. Mnie to przeraża! Dla mnie to jest coś, co ja bym określił jako cynizm i draństwo – podkreślił prezydent RP.

Jak dodał, to jest coś, co św. Jan Paweł II nazywał cywilizacją śmierci.

– Jak można tworzyć taki system prawny, który stwarza możliwość odebrania dziecku życia, a jednocześnie chroni najgorszych morderców? To jest paradoks! To wiele mówi o dzisiejszym stanie duchowym Europy. Jaki on jest, to każdy widzi. Bardzo żałuję, że brytyjskie sądy nie godzą się na to rozwiązanie, które zaproponował Ojciec Święty Franciszek, ogromnie poruszony tą sytuacją. W Rzymie jest specjalna klinika, która pozwoliłaby Alfiemu być może odejść, ale w sposób godny, naturalny, a nie tak, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii – powiedział Andrzej Duda.

Więcej o sytuacji Alfiego można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj