fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Spotkanie prezydentów Polski i USA dowodem na dynamikę relacji pomiędzy naszymi krajami

Nigdy nie było takiej dynamiki relacji polsko-amerykańskich, żeby dziewięciokrotnie w ciągu trzech lat spotykali się prezydenci Polski i USA – powiedział w sobotę szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Każde takie spotkanie przynosi inwestycje w polskie bezpieczeństwo – dodał.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w sobotę z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ; planowane też jest jego spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Szczerski był pytany w radiowej Trójce o spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem – czy są umówione na 100 proc., jaka jest ich agenda i czemu zaplanowano dwa spotkania.

„Zasadnicze spotkanie odbędzie się w poniedziałek i to będzie spotkanie dwustronne, polsko-amerykańskie, na najwyższym szczeblu. O nim mówiłem jako o spotkaniu pełnowymiarowym. Będziemy mieli w planach i ceremonię podpisania dokumentu, deklaracji uszczegóławiającej obecność wojsk amerykańskich w Polsce – kontynuację tego, co panowie prezydenci ustalili podczas ostatniej wizyty prezydenta w Waszyngtonie – i rozmowy plenarne delegacji, i rozmowy w cztery oczy”– powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, spotkanie to ma „wszystkie istotne elementy spotkania bilateralnego na najwyższym szczeblu”.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że będzie to 9. spotkanie prezydentów Polski i USA od początku urzędowania Donalda Trumpa.

„Nigdy nie było takiej dynamiki relacji polsko-amerykańskich, żeby dziewięciokrotnie w ciągu trzech lat spotykali się prezydenci Polski i USA” – powiedział. Jego zdaniem każde takie spotkanie przynosi kolejne amerykańskie inwestycje w polskie bezpieczeństwo.

Przypomniał, że polska para prezydencka weźmie też udział w lunchu wydanym przez Antonio Guterresa dla szefów delegacji przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także we wtorek wieczorem w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa – właśnie o charakterze „kuluarowym, towarzyskim”.

Pytany, czy treść deklaracji „jest uzgodniona na zicher”, Szczerski odpowiedział, że negocjacje w tej sprawie prowadzi MON.

„Mamy informacje o tym, że one są zakończone i dokument jest przygotowany. Prezydenci oczywiście będą ostateczne decyzje podejmować” – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Krzysztof Szczerski dodał, że jego zdaniem w poniedziałek dojdzie do podpisania deklaracji, bowiem do USA udaje się także szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że gdy pytano prezydenta Dudę o wytyczne, to powiedział on, że zależy mu „nie na ceremoniach i dyskusjach, tylko by domknąć sprawy, które miały być zamknięte w Warszawie, by popychać sprawy do przodu”.

Pytany o to, co z wizytą prezydenta USA w Polsce, czy jak zapowiadano odbędzie się ona jeszcze w tym roku, Szczerski powiedział, że „zaproszenie jest otwarte, a obietnica nie została wycofana”. Podkreślił, że „do domknięcia została jeszcze kwestia wiz”. Przypomniał, że objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl