fot. PAP/EPA

Wzmocniona obecność wojsk USA na Bliskim Wschodzie

Stany Zjednoczone wzmocnią swoją obecność w regionie Zatoki Perskiej. To odpowiedź na ataki na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej.

Stany Zjednoczone konsekwentnie powtarzają, że to Iran jest odpowiedzialny za ataki na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. I choć USA nie chcą wojny, to kontynuują politykę maksymalnej presji. Zaraz po powrocie amerykańskiego sekretarza stanu z Arabii Saudyjskiej Mike’a Pompeo zapadła decyzja, by wzmocnić obecność wojskową na Bliskim Wschodzie.

– W odpowiedzi na prośbę Arabii Saudyjskiej prezydent Donald Trump zgodził się na rozmieszczenie sił USA, których działania będą miały charakter obronny i skoncentrują się przede wszystkim na obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział Mark Esper, sekretarz obrony USA.

Już na początku maja w region Bliskiego Wschodu Stany Zjednoczone skierowały grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln, baterie Patriot oraz eskadrę bombowców B-52. Zwiększyły też liczbę żołnierzy.

– Będziemy pracować także nad przyspieszeniem dostaw sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby zwiększyć zdolności obronne tych państw – wskazał Mark Esper.

Wciąż nie wiemy jednak, ilu dokładnie żołnierzy zostanie teraz wysłanych w region Zatoki Perskiej.

– Będzie to liczba „umiarkowana”, na pewno nie będą to tysiące żołnierzy – podkreślił gen. Joseph Dunford, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.

Już wcześniej Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje wobec Iranu. Objęły one m.in. Bank Centralny Iranu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl