fot. PAP/Łukasz Gągulski

Inauguracja akcji edukacyjnej „Życie ma pierwszeństwo” skierowanej do polskich kierowców

Za dwa miesiące mogą zacząć obowiązywać nowe przepisy o „korytarzach życia” i jeździe na tak zwany suwak. Już teraz rusza za to specjalna kampania, która ma promować wśród kierowców zachowania umożliwiające służbom ratowniczym szybkie dotarcie do poszkodowanych.

Na początku września rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza on przepisy dotyczące tworzenia drogowych „korytarzy życia” oraz jazdy na suwak.

– Mamy nadzieję, że jeszcze w tej kadencji Sejmu ustawa zostanie przyjęta i od 30 listopada wejdą w życie przepisy regulujące kwestię tworzenia „korytarzy życia” – powiedział Andrzej Adamczyk minister infrastruktury.

Na autostradzie A4 w Podłężu w województwie małopolskim w sobotę odbyła się inauguracja akcji edukacyjnej „Życie ma pierwszeństwo” skierowanej do polskich kierowców. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat zasad tworzenia „korytarza życia”.

O „korytarzu życia” powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze – mówił Konrad Romik Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego.

– Najważniejszym przekazem jest to, aby ten „korytarz życia” służył, byśmy jako służby bezpieczeństwa ruchu drogowego, którzy jadą do tego wypadku, mogli to życie ratować jeszcze szybciej – akcentował Konrad Romik.

W razie wypadku na autostradzie do zatoru drogowego dochodzi bardzo szybko co powoduje, że dotarcie z pomocą jest w sposób utrudnione. Zauważa st. kpt. Przemysław Przęczek, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

– Każda forma współpracy, każda forma wspierania służb ratowniczych, która ma na celu usprawnienie dojazdu do miejsca zdarzenia jest niezwykle potrzebna i oczekiwana – wskazał st. kpt. Przemysław Przęczek.

Nowe przepisy mają dokładnie określić zasady tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa. W szczególności ustalenia właściwego kierunku zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza. W przypadku jazdy na suwak doprecyzowane mają być zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby.

TV Trwam News

drukuj