fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

J. Szmit: przetarg na nowy system poboru opłat na drogach – w listopadzie

W listopadzie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat na drogach – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Umowa z firmą Kapsch, zarządzającą systemem viaToll, wygasa w listopadzie 2018 roku.

Wiceszef resortu infrastruktury poinformował, że w ministerstwie powołano zespół ds. wyłonienia nowego operatora poboru opłat.

Dodał, że system poboru opłat musi być przede wszystkim skuteczny i nieuciążliwy dla kierowców.

– Aby możliwie dużo zbierał opłat drogowych, przypominał, że one w całości trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, a więc służą budowaniu i modernizacji dróg. Po drugie, musi być efektywne, a więc koszty jego instalowania, a potem funkcjonowania w stosunku do zbieranych opłat powinny być w dobrej relacji, a więc powinny być możliwie niskie w stosunku do uzyskanych efektów. Niezmiernie istotne znaczenie ma dla nas to, aby był on nieuciążliwy lub maksymalnie mało uciążliwy dla użytkowników. Przecież wszyscy pamiętamy o korkach na autostradach, szczególnie latem; o różnych problemach, które się wiążą z poborem opłat. Kolejny aspekt sprawy, o którym też nie zapominamy – chcemy, aby ten system poboru opłat służył też innym celom – wskazywał Jerzy Szmit.

Wczoraj odbyło się seminarium technologiczne, które – jak poinformowało ministerstwo – jest kolejnym etapem prac nad optymalizacją systemu poboru opłat w Polsce. Zaprezentowało się osiem firm, których systemy działają m.in. we Francji, w Niemczech, na Węgrzech i w Belgii.

ViaToll to system elektronicznego poboru opłat, obowiązujący na wybranych odcinkach polskich dróg. Od 1 lipca 2011 r. każdy kierowca, poruszający się po wskazanej sieci dróg płatnych m.in. pojazdem samochodowym, jest zobowiązany do korzystania z tego systemu.

RIRM

drukuj