Prezydent RP w Izraelu: Polska sprzyja procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie

Polska sprzyja Izraelowi i procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed spotkaniem z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem w Jerozolimie. Z kolei Riwlin dodał, że Polska i Izrael podzielają wspólne wartości.

Polska przede wszystkim sprzyja z jednej strony Izraelowi, ale z drugiej strony także sprzyja cały czas w bardzo silny sposób procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. Bardzo nam zależy na tym, aby w tym niezwykle ważnym miejscu świata, gdzie te relacje są bardzo często trudne, one układały jak najlepiej z poszanowaniem wzajemnym narodów, ale także z uwzględnieniem wzajemnych potrzeb, a więc poprzez rozmowę, dialog” – powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela.

Jak dodał, ważne jest, aby odbywało się to „bez narzucania z zewnątrz jakiejkolwiek woli przez inne państwa”.

Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię i to jest relacja, która jest opleciona wzajemnymi związkami bardzo często rodzinnymi, ale przede wszystkim także i kulturowymi. To jest wielka wartość, która bezsprzecznie łączy nasze narody” – powiedział Duda.

Prezydent podziękował Riwlinowi za obecność w 2014 r. na uroczystości otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jak zaznaczył, obiekt ten jest „świadectwem i dokumentem naszej wspólnej tysiącletniej historii”.

Podkreślił, że muzeum jest szczególnie ważne dla młodych ludzi z Polski i Izraela.

Aby widzieli głębię tych związków, wzajemne więzi kulturowe, wzajemny wpływ, jaki wspólnota żydowska żyjąca w Polsce przez ponad tysiąc lat wniosła do budowy polskiego państwa i kultury, ale także aby widzieli i rozumieli wpływ, który Żydzi urodzeni w Polsce wnieśli później do budowy państwa Izrael” – mówił Duda.

Prezydent Riwlin przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który odwiedził jako prezydent Izraela.

Nasze spotkania z władzami polskimi zawsze były pełne treści i świadczyły o ścisłych kontaktach miedzy państwami i narodami, które trwały od tysięcy lat” – podkreślił.

Mówił też o „odważnym mierzeniu się z przeszłością – skomplikowaną i bolesną”.

W tej chwili nie ma dziedziny, w której nie trwałaby współpraca między naszymi dwoma państwami” – podkreślił Riwlin. Zaznaczył, że kontakty Izraela z UE i Polską stanowią podwaliny izraelskiej polityki zagranicznej.

Nie jesteśmy tylko partnerami handlowymi, podzielamy też wspólne wartości, wspólne cele. Ważne jest, abyśmy wypracowywali wspólne stanowisko w odniesieniu do krystalizującego się porządku międzynarodowego” – oświadczył prezydent Izraela.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl