Polski zespół ds. dialogu prawno-historycznego spotka się dziś z przedstawicielami Izraela

W Jerozolimie polski zespół ds. dialogu prawno-historycznego spotka się dziś z przedstawicielami Izraela. Rozmowy mają wyjaśnić wątpliwości dot. noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przepisy – które wchodzą dziś w życie – według władz Izraela ograniczają wolność słowa.

Polskiej delegacji w Izraelu przewodniczy wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Przed wyjazdem mówił on, że Polacy nie jadą negocjować treści ustawy o IPN, a będą wyjaśniać, jak należy rozumieć zakres działania ustawy.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek w kwestii rozmów jest dobrej myśli i liczy na dialog oparty na prawdzie.

Chciałabym, żeby te efekty były bardzo dobre. Nikomu nie jest potrzebny konflikt. Chcemy dialogu i chcemy, żeby podstawy naszych relacji miały solidne argumenty. Wiemy o tym, że Izrael chce z nami rozmawiać, więc mamy nadzieję, że dojdzie do kompromisu – wskazuje Beata Mazurek.

Dzisiejsze spotkanie delegacji Polski i Izraela to pokłosie ustaleń premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Politycy rozmawiali ze sobą przez telefon w styczniu i w lutym. Miało to związek z krytyką zapisów noweli ustawy o IPN, m.in. ze strony Izraela i USA.

Wchodząca dziś w życie nowela przewiduje kary za przypisywanie Polsce niemieckich zbrodni. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj