fot. PAP/Łukasz Gągulski

Porozumienie z Izraelem ws. wycieczek młodzieży do Polski

Jest porozumienie w sprawie wycieczek młodzieży z Izraela do Polski. Agenci izraelskich służb z bronią nie będą towarzyszyć wizytom. Z kolei za miesiąc odbędą się rozmowy w sprawie rozszerzenia programu izraelskich wycieczek.

Relacje polsko-izraelskie popsuły się po skandalicznych wypowiedziach byłego ministra spraw zagranicznych Izraela, Yaira Lapida, ws. ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz nowelizacji postępowania administracyjnego.

 „Całkowicie potępiam nowe polskie prawo, które próbuje zaprzeczyć polskiemu współudziałowi w Holokauście. Został wymyślony w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostało zamordowanych bez spotkania z niemieckim żołnierzem. Były polskie obozy zagłady i żadne prawo tego nie zmieni” – tak o Polsce pisał wówczas izraelski polityk.

W czerwcu ubiegłego roku Izrael wstrzymał wyjazdy izraelskiej młodzieży do Polski. Warszawa nie zgodziła się, aby wycieczkom do miejsc Holokaustu towarzyszyli agenci izraelskich służb z bronią. Drugą kwestią sporną było ograniczenie wizyt młodzieży z Izraela wyłącznie do miejsc pamięci o zagładzie Żydów.

– Osoby, które przyjeżdżają do Polski, mają kontakt tylko z miejscami Holokaustu i na tle tych wycieczek mogą sobie wyrobić wyobrażenie, że Polacy byli tymi, którzy odpowiadają za Holokaust – wskazał politolog dr Marcin Kędzierski.

Wiele środowisk zgłaszało też, że narracja przekazywana młodym Izraelczykom podczas wycieczek jest zakłamywana. Kilka tygodni później od wstrzymania wyjazdów pojawił się w Polsce nowy ambasador Izraela. Yacov Livne podczas wykładu w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przed dwoma miesiącami podkreślał, że naród polski i żydowski łączy szczególna, kilkusetletnia więź i należy o tym pamiętać.

– Polacy, zaraz po Żydach, byli kolejnymi ofiarami nazistowskiej eksterminacji. Musimy o tym pamiętać. To stanowi znaczącą część dyskusji, prowadzonych we właściwym kierunku. Musimy także pamiętać o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, odważnych Polakach, którzy narażali swoje życie, aby ratować Żydów – powiedział ambasador Izraela.

Wraz z przyjazdem do Polski nowego ambasadora rozpoczęły się negocjacje ws. wycieczek izraelskiej młodzieży. W minionym tygodniu zakończyły się one wstępnym porozumieniem co do uzbrojenia agentów izraelskich.

– Nawet przeprowadzając tak niespodziewane czy wcześniej niezapowiadane operacje, jak przyjazd prezydenta Bidena do Kijowa, to przecież nie mogło się odbywać bez współpracy z polskimi służbami. Jesteśmy więc w stanie podołać takim wyzwaniom, a tym bardziej jesteśmy w stanie podołać tym związanym z wycieczkami izraelskiej młodzieży do obozów koncentracyjnych – podkreślił w programie „Polski Punkt Widzenia” Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

W środę w Warszawie w obecności ministra spraw zagranicznych Izraela, Eli Cohena, zostanie podpisane porozumienie ws. ochrony wycieczek. Młodzieży nie będą towarzyszyć uzbrojeni agenci Szin Betu. Pozostaje jeszcze kwestia programów wycieczek oraz rozszerzenie ich o inne miejsca niż te związane z Holokaustem. Za miesiąc będą decyzje.

– Chcemy mieć swój wkład w program wycieczek izraelskich. Chce mieć go minister edukacji Izraela, który przyjeżdża 18 kwietnia do nas. Jestem dobrej myśli i uważam, że możemy budować znakomite relacje między młodzieżą polską i izraelską w oparciu o prawdę o naszej historii – zaznaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Przed wybuchem pandemii w 2020 roku do Polski przybywało ponad 40 tysięcy izraelskich uczniów.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl