fot. TV Trwam

MSW: ewakuacja Polaków z Donbasu między 12 a 31 stycznia

Ewakuacja Polaków z Donbasu jest planowana między 12 a 31 stycznia – poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. W związku z tym, resort przygotował projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia tymczasowego, dodatkowego lotniczego przejścia granicznego.

Przypomnijmy, że wcześniej strona rządowa informowała, iż Polacy z Donbasu będą ewakuowani 29 grudnia 2014 roku. Termin ten nie został dotrzymany.

Poseł Jan Dziedziczak, wiceszef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą mówi, że to potwierdza tylko słowa byłego już ministra Bartłomieja Sienkiewicza.

– Na zamkniętym spotkaniu szczerze powiedział, że „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie”. Tak – pod rządami tej ekipy państwo polskie istnieje teoretycznie. Prawie 40-milionowy kraj nie jest w stanie ewakuować garstki swoich rodaków. Na to patrzy cały świat, patrzą przedstawiciele państw regionu i widzą (na wschód od Polski, gdzie Polska powinna być przykładem dla innych, gdzie Polska powinna odgrywać szczególną rolę lidera), że ten kraj zostawia swoich obywateli, nie jest w stanie zająć się garstką swoich obywateli – zaznacza polityk. 

W miniony wtorek na konferencji prasowej szef MSZ Grzegorz Schetyna oraz minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska poinformowali, że ewakuacja ok. 200 osób polskiego pochodzenia z Donbasu jest możliwa w styczniu i że oba resorty są do niej przygotowane.

RIRM

drukuj