MON z Pentagonem opracowało podstawowe założenia Strategicznego Przeglądu Obronnego

Trwają prace nad odbudową polskiego systemu analiz operacyjnych. Ministerstwo Obrony Narodowej, w porozumieniu z Pentagonem, opracowało podstawowe założenia Strategicznego Przeglądu Obronnego. Raport to 15-letnia wizja polityki bezpieczeństwa państwa. Zawierać będzie informacje m.in. o sprzęcie wojskowym i niezależności Polski w usługach zagranicznych.

Strategiczny Przegląd Obronny to propozycja dowodzenia i kierowania państwem w celu wypracowania systemów zabezpieczających w armii.

– Badamy, jaki rodzaj uzbrojenia struktury jest najbardziej efektywny. Do tego dochodzą analizy ekonomiczne, ponieważ trzeba mierzyć ten efekt operacyjny łącznie z efektem budżetowym po to, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie za najmniejsze pieniądze – powiedział wiceminister obrony narodowej, Tomasz Szatkowski.

Polska strategia obronna do tej pory prowadzona była nieprawidłowo.
Plany zbrojeniowe armii oddzielano od naszego przemysłu i programów badawczych. Przetargi w polskim przemyśle zbrojeniowym wygrywały firmy zagraniczne. Według Tomasza Szatkowskiego, wiceministra MON, zmiana
w strategii obronnej państwa była konieczna.

– W resorcie nie było rzetelnej metodologii analiz operacyjnych i budżetowych, czyli mówiąc wprost te plany użycia sił zbrojnych, rozwoju sił zbrojnych, w dużej mierze powstawały w oparciu o jakieś 'widzi mi się’ czy w oparciu o dane z sufitu – zauważył Tomasz Szatkowski.

Najistotniejszą kwestią współczesnej obronności Polski jest modernizacja sprzętu bojowego. Chodzi o polepszenie manewrowości jednostek na polu walki oraz lepszą komunikację żołnierzy. Zmiany dotyczyć będą zastąpienia używanych dotąd rosomaków, wielofunkcyjną platformą gąsienicową. Ważnym elementem jest też zwrócenie uwagi na zapotrzebowanie myśliwców bojowych – mówił Aleksy Borówka, prezes Zarządu Stowarzyszenia Liga Republikańskich Aktywistów.

– Najbliższe otoczenie międzynarodowe, najpotężniejsi gracze militarni
w regionie, mają przede wszystkim znaczną przewagę w przestrzeni powietrznej. Zatem najistotniejsze dla Polski jest zwiększanie możliwości potencjału obronnego w zakresie przestrzeni powietrznej
– podkreślił Aleksy Borówka.

Jednym z założeń raportu MON jest kwestia obrony kolektywnej w ramach NATO. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że współpraca krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego konieczna jest do budowania przeciwwagi dla silniejszych mocarstw.

– Stać razem i powinno przede wszystkim dbać o to, aby flanka wschodnia Sojuszu Północnoatlantyckiego była zabezpieczona i żeby było widać tę spójność, jednomyślność i solidarność wszystkich państw Sojuszu – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Przy opracowaniu Strategicznego Przeglądu Obronny korzystano także z pomocy wyspecjalizowanych wydziałów planowania strategicznego Pentagonu. Prace nad raportem trwały niecały rok.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl