Kolejni Polacy z Donbasu czekają na powrót do kraju

Ponad 160 Polaków z Donbasu oczekuje w Charkowie na wyjazd do Polski. Najprawdopodobniej odbędzie się to jeszcze na początku tego tygodnia. Wczoraj MSZ poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu ewakuacji.

Od dziś na podstawie rozporządzenia minister spraw wewnętrznych funkcjonuje lotnicze przejście graniczne w Malborku. Będzie ono otwarte do końca miesiąca.

Obecnie w Charkowie polskie służby konsularne starają się zapewnić ewakuowanym możliwie największy komfort. Wyrabiane są także wizy i karty Polaka. Ewakuowani to osoby polskiego pochodzenia, ale posiadający ukraińskie paszporty.

Konrad Pawlik, wiceszef MSZ, zwraca uwagę na udaną współpracę ze stroną ukraińską.

Po zakończeniu procedur konsularnych i odpowiedniej weryfikacji rozpocznie się transport do kraju. Nie chciałbym mówić o terminach, ale najpewniej jest to kwestia kilku dni. Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że doskonale układa się nasza współpraca ze stroną ukraińską – zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym – powiedział Konrad Pawlik.

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane zostały osoby polskiego pochodzenia oraz najbliżsi członkowie ich rodziny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl