USA przeznaczy rekordową kwotę na pomoc wojskową dla Izraela?

Stany Zjednoczone i Izrael osiągnęły porozumienie w sprawie nowego 10-letniego pakietu pomocy wojskowej dla Izraela o rekordowo wysokiej wartości co najmniej 38 mld dolarów. Umowa ma być podpisana w najbliższych dniach – pisze we wtorek Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

Jak ocenili rozmówcy Reutera, będzie to największa pomoc wojskowa w historii, jaką USA przekazały jakiemukolwiek państwu; przewiduje jednak również znaczne ustępstwa ze strony Izraela, zagwarantowane Amerykanom przez premiera Benjamina Netanjahu.

Zgodnie z umową Izrael ma nie ubiegać się o dodatkowe środki z Kongresu ponad coroczne wypłaty zagwarantowane w ramach pakietu, choć wyjątkiem ma być stan wojny lub inne poważne sytuacje kryzysowe. Przewidziano również stopniowe wygaszanie obowiązującego specjalnego porozumienia, zgodnie z którym część środków płynących z USA Izrael mógł wydać na swój własny przemysł obronny zamiast kupować broń amerykańską.

Jak zauważa agencja Reutera, przeciągające się negocjacje w sprawie nowego pakietu pomocy uwidaczniają tarcia między Netanjahu a prezydentem USA Barackiem Obamą. Sprzeciw Izraela wywołało zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie nuklearne sześciu mocarstw, w tym USA, z Iranem, który Izrael postrzega jako zagrożenie dla swojego istnienia. Z kolei krytykę USA wzbudziły działania Izraela w trwającym konflikcie z Palestyńczykami.

Jednak Netanjahu zadecydował, że najlepiej będzie sfinalizować porozumienie z Obamą – którego kadencja skończy się w styczniu – niż liczyć na lepsze warunki wynegocjowane od przyszłego przywódcy USA wyłonionego w nadchodzących, listopadowych wyborach.

Także doradcom Obamy zależy na podpisaniu umowy przed końcem jego kadencji, ponieważ w ich opinii jest ona ważną częścią spuścizny urzędującego prezydenta. Reuters zauważa, że Obama był krytykowany przez Republikanów za niewystarczające działania na rzecz bezpieczeństwa Izraela.

Przewidziane w porozumieniu wypłaty mają wynieść co najmniej 3,8 mld dolarów rocznie, przez dziesięć lat. Pomoc przewidziana w poprzednim pakiecie, który wygasa w 2018 roku, opiewała na 3,1 mld dolarów rocznie. Netanjahu początkowo zabiegał o roczne wypłaty w wysokości 4,5 mld dolarów.

W nowym pakiecie po raz pierwszy zawarte będą środki na izraelską obronę przeciwrakietową, która dotychczas była dofinansowywana przez Kongres ad hoc. W ciągu ostatnich lat na ten cel kongresmeni wypłacali co roku Izraelowi nawet do 600 milionów dolarów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl