Straż Pożarna: ponad 820 interwencji spowodowanych burzami
Do godz. 17.30 w niedzielę strażacy interweniowali ponad 820 razy w związku z przechodzącymi przez Polskę burzami. Najwięcej zdarzeń wystąpiło w województwach: śląskim, lubelskim i małopolskim.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla 12 województw ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami. Mieszkańcy dziewięciu województw otrzymali alerty RCB.
⛈️ Aktualizacja ostrzeżeń meteorologicznych IMGW-PIB
Wydaliśmy 4 ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące burz oraz silnego deszczu z burzami.
🟠 Ostrzeżenia 2. stopnia obowiązują głównie w pasie od Opolszczyzny i Górnego Śląska przez Małopolskę, woj. świętokrzyskie i łódzkie po… pic.twitter.com/D4qA2kQCM6
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 19, 2026
„Do godz. 17.30 PSP odnotowała ponad 820 interwencji spowodowanych przez przechodzące nad Polską burze. Najwięcej zdarzeń wystąpiło w woj. śląskim (254), woj. lubelskim (216) i woj. małopolskim (200)” – poinformowała PSP we wpisie na platformie X.
Do godz. 17:30 #PSP odnotowała ponad 820 interwencji przy spowodowanych przez przechodzace nad Polską burze. Najwięcej zdarzeń wystąpiło w woj. śląskim (254), woj. lubelskim (216) i woj. małopolskim (200).
Prosimy o zachowanie ostrożności. pic.twitter.com/GsAVgvYqBT— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) July 19, 2026
Strażacy zaapelowali o zachowanie ostrożności.
Alertami IMGW I stopnia objęte są województwa lubelskie i podkarpackie oraz w części woj.: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, dolnośląskie, podlaskie, łódzkie i kujawsko-pomorskie. Na tych terenach prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie możliwy jest też grad. Alerty utrzymają się do północy.
Ostrzeżeniami II stopnia objęte są województwa: opolskie, śląskie i małopolskie oraz częściowo woj.: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i świętokrzyskie. Tam spodziewane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h, a lokalnie do 100 km/h. Miejscami może spaść grad. Ostrzeżenia pozostaną w mocy do godz. 22.
Z kolei alert III stopnia przed burzami dla woj. lubelskiego obowiązuje do północy.
IMGW wydało również ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami. Te obowiązywać będą od godz. 20 w niedzielę do poniedziałku rano w woj. warmińsko-mazurskim oraz części woj.: mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Prognozowane są opady deszczu od 30 mm do 50 mm, którym towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h. Spodziewany jest też grad.
W nocy przelotne opady deszczu zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, tam też miejscami burze z porywami wiatru do 70-80 km/h. Najintensywniejsze opady na północnym wschodzie: lokalnie o silnym lub ulewnym natężeniu, z sumą do 40-50 mm. Na pozostałym obszarze opady słabsze.… pic.twitter.com/OZBPeqZ8Xp
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 19, 2026
W związku z prognozowanymi warunkami pogodowymi alert do odbiorców przebywających na terenie części woj.: świętokrzyskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, opolskiego oraz woj. lubelskiego (powiat bialski, radzyński i Biała Podlaska) wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
„Uwaga! Dziś (19.07) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – ostrzegło RCB.
‼Uwaga! Kolejna aktualizacja‼️
Alert RCB został wysłany także do odbiorców przebywających na terenie:
▪️woj. świętokrzyskiego (5 powiatów: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, starachowicki i staszowski);
▪️woj. mazowieckiego (4 powiaty: lipski, Radom, radomski i zwoleński);… https://t.co/aCuQNDkru4 pic.twitter.com/QdhtPS4hgf— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) July 19, 2026
PAP



