5-cio godzinny rozejm humanitarny w Stefie Gazy

Hamas i Izrael po 9-ciu dniach walki zgadzają się na 5-cio godzinny rozejm. Zawieszenie broni – ze względów humanitarnych – nastąpiło dziś o godzinie 9 polskiego czasu.

Koordynator Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie ostrzegł, że sytuacja w Gazie zaczyna być niebezpieczna i zmierza w kierunku nowej tragedii humanitarnej. Podkreślił także, że przedłużający się konflikt spowoduje ograniczone możliwości udzielenia pomocy przez ONZ kilkudziesięciu tysiącom ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Wczoraj wieczorem armia izraelska zapowiedziała, że ze względów humanitarnych przerwie ostrzał Strefy Gazy na 5 godzin. Palestyński Hamas również zapowiedział, że na ten czas także zatrzyma ataki rakietowe. Decyzja ta została podjęta na wniosek Organizacji Narodów Zjednoczonych w związku z pogarszającą się sytuacją w Stefie Gazy. Izraelski minister obrony zapowiedział, że nie będzie tolerował ataku na swoje państwo.

– Będziemy realizować nasze działania z determinacją i agresją do póki do Izraela nie wróci pokój. Nie możemy tolerować zakłóceń życia Izraela. Odpowiemy na atak terrorystów i będziemy kontynuować działania z mądrością, odpowiedzialnością i racjonalnością – powiedział Mosze Yaalon – izraelski minister obrony.

W poniedziałek Egipt zaproponował rozejm, który miał obowiązywać od wtorku. Jednak nie wszedł on w życie, gdyż nie zaakceptował go Hamas. Od początku konfliktu zginęło 220 Palestyńczyków, w tym 48 dzieci. Po stronie Izraela zginęła jedna osoba.

 

 

TV Trwam News

drukuj