fot. PAP

Kompania Węglowa zrolowała zadłużenie

Weszło w życie porozumienie Kompanii Węglowej z obligatariuszami w sprawie emisji obligacji nowej serii – poinformował zarząd Kompanii. Dzięki temu firma zrolowała zadłużenie.

Porozumienie przewiduje emisję nowych obligacji w dwóch nieodnawialnych subtranszach z terminami wykupu 30 czerwca 2017 r. i 29 czerwca 2018 r. Łączna wartość programu emisji nowych obligacji pozostaje na poziomie 1,23 mld zł – niezmienionym wobec umowy emisyjnej z 18 października ub. roku

Ponadto spółka podała, że celem nowej emisji jest finansowanie bieżącej działalności, w tym finansowanie nakładów inwestycyjnych i kapitału obrotowego.

Jak wskazuje Kazimierz Grajcarek,przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność jest to dobry krok, jednak zarząd nie powinien na tym poprzestać.

– Czy te założenia i te działania, które dziś Kompania Węglowa podejmuje, rzeczywiście doprowadzą do poprawy sytuacji całej Kompani, czy znowu pieniądze zostaną przejedzone? Wiąże się to nie tylko z sytuacją samej Kompani Węglowej. Dotyczy to również firm usługowych czy dostawczych do Kompani Węglowej. Jest niezwykle ważne, w jaki sposób w dalszym ciągu będzie zarządzana. Kolejny punkt to umowy z bankami oraz to, jak przedstawić dalszą politykę funkcjonowania tego przedsiębiorstwa. To, że je uratujemy to jedno, a to czy ono będzie żyło i w jaki sposób to drugie – podkreślił Kazimierz Grajcarek.

W ostatnim czasie władze Kompanii informowały już o pierwszych działaniach mających poprawiać efektywność firmy i jej spółek. Zarząd nie przewiduje zwolnień grupowych, ale redukcja zatrudnienia jest konieczna. W latach 2015-2020 w naturalny sposób z KW ma odejść 15-18 tys. osób. Konieczne będą też dodatkowe dobrowolne odejścia kilku tysięcy osób.

RIRM

drukuj