fot. PAP

Zakończenie przestoju w Kompanii Węglowej?

Dziś powinien zakończyć się tzw. przestój ekonomiczny w Kompanii Węglowej. Spółka wstrzymała w ubiegłym tygodniu wydobycie w dziewięciu kopalniach, a w sześciu je ograniczyła.

Tą decyzję władze Kompanii Węglowej tłumaczyły spadkiem zapotrzebowania na węgiel. Sprzeciwiały się temu związki zawodowe podkreślając, że wstrzymanie wydobycia nie poprawi sytuacji KW. Ponadto związkowcy obawiają się kolejnych przestojów – mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”.

– Wcześniejsze zamiary poprzedniego zarządu mówiły o tym, że dziewięć kopalń będzie stało miesiąc. Po tych protestach i po rozmowach zarząd Kompanii Węglowej wycofał się z tego. To wycofanie może być na miesiąc. Chcemy spotkać się z przedstawicielami rządu i zarządów spółek, bo złe zarządzanie polskim górnictwem nie dotyczy tylko Kompanii Węglowej, ale także Jastrzębskiej Spółki Węglowej i holdingu katowickiego. Jutro na godz. 11 jest umówione spotkanie z przedstawicielami rządu, z przedstawicielami spółek węglowych. Zobaczymy o jakich decyzjach nas poinformują – zaznaczył Kazimierz Grajcarek.

W opinii związkowców, sytuacja nie tylko w KW, ale w całym górnictwie jest dramatyczna. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku może grozić likwidacja kilkuset tysięcy miejsc pracy.

RIRM

drukuj