Rozmowy o programie naprawczym dla Kompanii Węglowej

Trwają rozmowy związkowców z zarządem Kompanii Węglowej ws. planu naprawczego dla spółki. W spotkaniu uczestniczy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wczoraj przedstawiciele rządu przedstawili Komisji Europejskiej informacje o działaniach naprawczych w górnictwie. Rząd PiS chce powołać Polską Grupę Górniczą.

Związkowcy domagają się od zarządu, by wycofał się z wypowiedzenia porozumienia, zgodnie z którym górnicy mieli zagwarantowane dotychczasowe warunki pracy i płacy przez rok po przekazaniu kopalń do Polskiej Grupy Górniczej.

– To wypowiedzenie daje pracodawcy możliwość po przejściu pracowników do nowego podmiotu wypowiedzenia tych warunków w każdej chwili. Jak on je będzie wypowiadał, jak on je będzie zmieniał, to tylko on wie, ale można się spodziewać różnych rzeczy. Można się spodziewać drastycznej obniżki wynagrodzeń i drastycznego odebrania pewnych uprawnień, które w tej chwili przysługują pracownikom – powiedział   Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

– Chcemy mieć nadal te gwarancje i chcemy mieć czas jednego roku, żeby na spokojnie stworzyć nowy układ zbiorowy, rozmawiać nawet o trudnych rzeczach, ale zarząd sprytnie wypowiedział nam porozumienie i teraz jest kwestia tego czy się z tego wycofają, czy się nie wycofają – stwierdził Bogusław Hutek, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”.

W dzisiejszych rozmowach uczestniczy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

– Przykro mi, że rozmawiamy o ważnych rzeczach związanych z reformą, a niektóre media podały, że rząd zmienił założenia. Nie ma żadnego szantażu, 11 kopalń wchodzi do nowej struktury i nie mówiliśmy o żadnych 30-procentowych obniżkach w nowej spółce – powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Przeniesienie 11 kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej powinno nastąpić wiosną tego roku. Udziałowcami firmy, która może zacząć działać 1 maja, będą m.in. katowicki Węglokoks, Towarzystwo Finansowe Silesia.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl