Polska chce notyfikacji pomocy publicznej dla KW

Polska złożyła w Komisji Europejskiej dokumenty w s. notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń Kompanii Węglowej – poinformowało źródło dyplomatyczne w Brukseli.

W lutym weszła w życie nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia realizację części rządowego planu naprawy KW.

Jeżeli do 1 stycznia 2016 r. rozpocznie się proces likwidacji kopalni przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń – to może on zostać sfinansowany z budżetu.

Jednak plan pomocy publicznej dla przedsiębiorstwa trzeba notyfikować w KE, a ta opiera się o decyzje Rady UE z 2010 r.

Wtedy polski rząd nie sprzeciwił się szkodliwej decyzji Rady UE, która zakazuje pomocy publicznej dla kopalń węgla kamiennego – mówi poseł Krzysztof Tchórzewski.

Jeżeli rząd uzyska tę pomoc publiczną, czyli 2 mld 700 mln zł, które zakłada restrukturyzacja KW, to w efekcie przeprowadzenia całej restrukturyzacji spadek wydobycia węgla będzie ok. 20 mln ton. Obecnie od Rosji kupujemy 8 – 10 mln ton, a będziemy kupowali ponad 25 mln ton. To znaczy, że 30 proc. zapotrzebowania na rynku polskiego węgla będzie pochodziło z Rosji. Nie ma innego sąsiada, który mógłby nam tyle węgla zaoferować. My zamkniemy kopalnie. Odbudowa wydobycia węgla to 4 – 5 lat pracy. W tym momencie Rosjanie mogą podnieść cenę węgla z 60 na 200 czy 250 dolarów, a Polacy będą musieli płacić – powiedział  poseł Krzysztof Tchórzewski..

Tymczasem sejmowa Komisja Gospodarki odrzuciła projekt PiS nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która miała zatrzymać import węgla z Rosji.

Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że projekt jest niezgodny z prawem UE.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl