fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

KE zapowiada, że przeznaczy 300 mln euro na sojusz na rzecz szczepionek i szczepień

Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że w latach 2021–2025 przeznaczy 300 mln euro na GAVI – Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień.

Ma to „pozwolić na zaszczepienie 300 mln dzieci na świecie i sfinansowanie zapasów szczepionek zapewniających ochronę na wypadek pojawienia się ognisk chorób zakaźnych”.

Jak poinformował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer, w czwartek po południu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen weźmie udział w zorganizowanym przez GAVI światowym szczycie w sprawie szczepień.

Według zapowiedzi ma być on krokiem w kierunku wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i zwiększenia zdolności w zakresie immunizacji w najbardziej podatnych na zagrożenie krajach świata.

„Szczepionki mogą uratować życie tylko wtedy, gdy wszyscy potrzebujący będą mieli do nich dostęp, zwłaszcza w najbardziej narażonych społecznościach i regionach na świecie. Dlatego właśnie Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień jest tak ważny. Daje on krajom rozwijającym się środki do budowania silniejszych systemów opieki zdrowotnej i programów immunizacji, tak aby świat stawał się coraz bezpieczniejszy. Cieszę się, że Komisja Europejska może wspierać GAVI w tak istotnych działaniach. Pomoże nam to przezwyciężyć obecną pandemię i uniknąć następnej” – stwierdziła w oświadczeniu Ursula von der Leyen.

Zadeklarowana przez Komisję kwota 300 mln euro jest większa niż jej całkowity dotychczasowy wkład na rzecz sojuszu.

Na współorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji darczyńców w związku z globalną reakcją na pandemię koronawirusa 4 maja zadeklarowano przekazanie na Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień ponad 1,5 mld euro, w tym 488 mln euro na dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi, gdy już ona powstanie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl