M. Szefczovicz: KE przekonana, że sąd utrzyma decyzję ws. Gazpromu

Komisja Europejska jest przekonana, że unijny sąd utrzyma decyzję dotyczącą umożliwienia Gazpromowi większego wykorzystania gazociągu OPAL – powiedział wiceszef KE Marosz Szefczovicz.

Chodzi o decyzję Komisji przewidującą przyznanie Gazpromowi dostępu do 80 proc. przepustowości rurociągu, który jest lądową odnogą Nord Streamu. Polski rząd, a także spółka zależna PGNiG złożyły do unijnego sądu pozwy w tej sprawie.

Przed świętami Bożego Narodzenia Sąd UE wstrzymał wykonanie decyzji dot. gazociągu Opal. Na ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie trzeba jeszcze poczekać.

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski, mówi, że Komisja Europejska próbuje wpłynąć na decyzję sądu.

– Mamy tak naprawdę do czynienia z próbą wpływania na orzeczenie Trybunału Europejskiego ze strony Komisji Europejskiej. Co to znaczy, że „Komisja jest przekonana”? Może być przekonana, ale wyroku Trybunału jeszcze nie ma. Warto zwrócić uwagę, że po stronie komisji formalnie stanął Gazprom i to on analizuje dla Komisji tę sprawę. Trudno się dziwić, że Gazprom jest przekonany, że będzie miał wyrok Trybunału pomyślny dla siebie. Poczekajmy na orzeczenie i zobaczymy, co dalej w tej sprawie będzie się działo – komentuje Piotr Naimski.

Polska uważa, że postanowienie KE jest niekorzystne dla naszego bezpieczeństwa energetycznego.

RIRM

drukuj