fot. twitter.com

Polscy europosłowie zjednoczeni przeciwko europejskim zmianom w przemyśle energochłonnym

Polscy europosłowie interweniują w Komisji Europejskiej w sprawie planowanych zmian dotyczących rekompensat dla przemysłu energochłonnego. Według nieoficjalnych informacji Bruksela przygotowuje ich ograniczenie związane z regułami pomocy publicznej.

Wobec tego eurodeputowani PiS, PO, PSL, SLD i Wiosny wystosowali pismo m.in.: do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmmermansa odpowiedzialnego za „Europejski Zielony Ład”, aby zwrócić uwagę na ten problem.

Jednym z sygnatariuszy listu jest europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. Polityk wskazała, że kryzysowa sytuacja w przemyśle energochłonnym jest efektem zaostrzania polityki klimatycznej.

– Na ubiegłotygodniowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przegłosowano rezolucję mówiącą o kolejnym zaostrzeniu celów redukcji emisji, co przekłada się na coraz trudniejszą sytuację branży energochłonnej. My wskazujemy, że ta sytuacja doprowadzi do ucieczki emisji, czyli do wyprowadzenia produkcji poza Unię Europejską. Ten proces już jest w Unii Europejskiej zauważalny. Z niepokojem obserwujemy, że przemysł energochłonny z powodu polityki klimatycznej stracił na konkurencyjności – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Obecnie firmy, których produkcja związana jest z dużą konsumpcją energii, otrzymują rekompensaty. Ma to zmniejszyć ryzyko przenoszenia się przedsiębiorstw poza Unię Europejską.

Komisja Europejska ma przygotowywać jednak nowe wytyczne ograniczające liczbę sektorów, które mogą otrzymywać taką pomoc. Problem ograniczenia dotyczy nie tylko firm z Polski, ale również Niemiec, Belgii i Francji.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl