fot. PAP/EPA

KE zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 500 milionów złotych

Komisja Europejska zatwierdziła program pożyczek i gwarancji w Polsce o wartości 500 milionów złotych na wsparcie gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa.

Dzięki niemu około 3 tys. polskich firm działających w Polsce będzie w stanie zaspokoić natychmiastowe potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność. Gwarancje i pożyczki będą udzielane do końca tego roku, maksymalnie na sześć lat.

Ekonomista i europoseł PiS-u Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że ta pomoc jest bardzo potrzebna. Wskazuje też, że KE zadziałała sprawnie w tej kwestii.

– Wcześniej takie procedury trwały tygodniami, jeśli nie miesiącami. Teraz KE robi to bardzo szybko, bo uznaje, że rozwiązania, które płyną ze strony krajów członkowskich to niezbędne minima do podtrzymania życia gospodarczego, więc jest to dobry sygnał. Idzie to sprawnie i jest to potrzebne, ponieważ ta pomoc powinna być udzielana od ręki. 500 mln złotych na poręczenia i gwarancje nie jest oszałamiającą sumą, ale nie ulega wątpliwości, że taki poziom gwarancji pozwala udzielić pożyczek i kredytów w systemie bankowym na kwoty idące w dziesiątki miliardów złotych – podkreśla.

W tym miesiącu Komisja Europejska zatwierdziła już dwa inne polskie programy pomocy. 3 kwietnia dała zielone światło dla wartego 22 miliardy złotych rządowego programu, który ma wesprzeć przedsiębiorstwa w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię.

8 kwietnia KE zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 700 mln euro przewidziany również jako wsparcie gospodarki w związku z koronawirusem.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl