fot. twitter.com

Min. J. Kwieciński: polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro

Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro i trzy razy szybciej niż średnia UE – powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że własna waluta pozwala nam szybciej doganiać Zachód.

Jak zaznaczył w TVP Info, „wielu ekspertów polskich i międzynarodowych uważa, że w przypadku krajów rozwijających się – jak my – swoboda i elastyczność, którą nam daje własna waluta sprzyja rozwojowi gospodarczemu”.

„To że mamy własną walutę, pozwala nam szybciej doganiać Zachód” – mówił.

Wskazał jednocześnie, że w momencie, kiedy osiągniemy „znacznie wyższy poziom rozwoju”, będziemy zainteresowani wejściem do strefy euro.

Jerzy Kwieciński mówił też o nowych inwestycjach zagranicznych. Wyjaśnił, że przed 10-15 latami były one nastawione głównie na przejmowanie polskich przedsiębiorstw, co miało związek z prywatyzacją. Dziś – jak dodał – przychodzące do Polski inwestycje zagraniczne, to prawie wyłącznie projekty tzw. green field, czyli „od zera”. Są one – zaznaczył Kwieciński – bardzo nowoczesne.

Szef resortu rozwoju ocenił ponadto, że polskie firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne, ale wyzwaniem będzie wyłonienie wśród nich „prawdziwych czempionów”.

PAP/RIRM

drukuj