fot. pixabay.com

Pomoc dla Polski w kwestii powszechniejszego wykorzystywania technologii wodorowych

Wsparcie w promocji i wdrażaniu technologii wodorowych – umowę w tej sprawie podpisał w poniedziałek Europejski Bank Centralny i Klaster Technologii Wodorowych, działający w ramach Krajowej Izby Gospodarczej.

Za technologie wodorowe odpowiedzialna jest regionalna pomorska Izba Gospodarcza. Wodór może być wykorzystywany jako m.in. element wsparcia Odnawialnych Źródeł Energii, nadania nowej roli sektorowi gazowemu oraz do rozwoju czystej chemii i petrochemii. Jednak, by było to możliwe, konieczna jest współpraca dużych instytucji finansowych, realizujących cele unijne z małymi wykonawcami krajowymi.

Podpisana w poniedziałek umowa obejmuje doradztwo i pomoc w przygotowaniu projektów, które będą opłacalne do sfinansowania kredytowego przez banki.

– Podpisując umowę, widzimy, że otwiera nam ona drzwi, by ściśle i produktywnie współpracować z polskimi partnerami. Osobiście bardzo się cieszę, że – jak zostało wspomniane – jesteśmy trzecim krajem w Unii Europejskiej, który tego typu umowę podpisuje. To oznacza, że Polska bardzo aktywnie włącza się w działania, które prowadzą do bardziej powszechnego wykorzystania wodoru – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Europejski Zielony Ład zakłada, że w miksie enegetycznym globalnie udział wodoru wzrośnie z 2 proc., które są obecnie do 14 proc. w roku 2050.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj