Ukraina zatwierdziła nowe sankcje dla Rosji

Rząd Ukrainy zatwierdził w środę nowe sankcje wobec Rosji, jednak nie ujawnił, jakich firm i osób one dotyczą. Listę sankcji Rada Ministrów w Kijowie skierowała do akceptacji przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Ukraina wprowadza kolejne obostrzenia wobec Rosji w wyniku analogicznej decyzji USA. W rozporządzeniu podkreślono, że sankcje to m.in. odpowiedź na „trwającą agresję zbrojną FR przeciwko Ukrainie”, a także „finansowanie przez nią działalności terrorystycznej”.

Pokazywanie słabości Ukrainy wobec rosyjskich ataków byłoby „ politycznym samobójstwem” dla rządu w Kijowie – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski. Dlatego – jak dodał politolog – sankcje są informacją dla Rosji i Zachodu, że deeskalacja konfliktu może nastąpić jedynie poprzez wycofanie agresora z terytorium Ukrainy.

– Wobec ostatniej akcji rosyjskich dywersantów na wschodzie Ukrainy, ataku, co do którego Kijów zagroził, że w razie jego powtórzenia będzie zmuszony użyć artylerii, czyli po prostu odejść od porozumień mińskich, to wszystko jest pewną demonstracją determinacji rządu w Kijowie co do obrony kraju. Jeszcze grają zarówno dla własnej opinii publicznej, jak i dla Moskwy, że na ustępstwa nie ma co liczyć i w tych kategoriach należy to odbierać. Ukraina, tak czy inaczej, poza mało prawdopodobnym posunięciem, tzn. przerwaniem tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy do Europy Zachodniej, nie dysponuje instrumentem takich sankcji gospodarczych, które uderzyłyby w sposób strategiczny a nie symboliczny w gospodarkę rosyjską – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Pierwszy pakiet sankcji wobec Rosji Ukraina przyjęła we wrześniu ub.r. Restrykcje przewidywały m.in. zakaz wjazdu na ukraińskie terytorium dla obywateli rosyjskich wspierających separatystów w Donbasie, zakaz uczestniczenia podejrzewanych o to osób prawnych i fizycznych w prywatyzacji na Ukrainie, a także dotyczący eksportu do Rosji towarów o znaczeniu wojskowym.

USA 30 lipca nałożyły kolejne sankcje na rosyjskich i ukraińskich obywateli oraz firmy. Wyjaśniły, że jest to odpowiedź na zachowanie Rosji, która wciąż narusza prawo międzynarodowe i nadal podsyca konflikt na wschodniej Ukrainie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl