fot. pixabay.com

W Czechach komisja senatu chce wydalenia wszystkich dyplomatów Rosji poza ambasadorem

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Senatu, Pavel Fischer, ocenił we wtorek, że Rosja zaostrza sytuację po wydaleniu dyplomatów. Jego zdaniem i zdaniem komisji z Pragi należy wydalić wszystkich dyplomatów rosyjskich z wyjątkiem ambasadora.

Projektem rezolucji w tej sprawie zajmie się w środę izba wyższa parlamentu.

Projekt m.in. wyraża poparcie dla rządu, który w sobotę wydalił 18 pracowników ambasady Rosji, którzy zostali zidentyfikowani, jako agenci wywiadów.

Tę decyzję rząd Andreja Babisza podjął po uzyskaniu uzasadnionego podejrzenia, że agenci rosyjskich tajnych służb stali za wybuchem w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 r., w którym zginęły dwie osoby.

W reakcji na wydalenie Rosjan Moskwa nakazała wyjazd 20 pracownikom ambasady Czech, w tym zastępcy ambasadora. Krok Rosji Fisher i komisja uznali za eskalację napięcia. Po wydaleniu dyplomatów z Rosji w czeskiej placówce zostało 5 dyplomatów, w tym ambasador.

Fischer wniosek o zredukowanie rosyjskiego personelu dyplomatycznego do ambasadora uzasadnił tym, że z Rosją – jak to ujął – trzeba rozmawiać z czystą kartą.

„To nie jest akt nieprzyjacielski wobec Federacji Rosyjskiej lub narodu rosyjskiego. Musimy się bronić, ponieważ naprzeciwko nas jest reżim Putina, który próbował zdestabilizować Republikę Czeską i inne kraje demokratyczne” – powiedział Fischer na antenie czeskiego radia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl