fot. pixabay.com

Hiszpania: były premier Katalonii będzie oskarżony o udział w grupie przestępczej

Krajowy Sąd Karny i Administracyjny Hiszpanii (Audiencia Nacional) zgodził się we wtorek na postawienie w stan oskarżenia byłego premiera Katalonii Jordiego Pujola. Długoletniemu szefowi rządu regionalnego zarzuca się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zgodnie z wtorkową decyzją sądu wraz z 90-letnim Pujolem na ławie oskarżonych zasiądzie jego żona oraz siedmioro dzieci, w tym znany hiszpański przedsiębiorca Jordi Pujol Ferrusola.

Według orzeczenia Audencia Nacional były premier Katalonii i członkowie jego najbliższej rodziny odpowiedzą za domniemaną przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej, a także za fałszowanie dokumentów, oszustwa podatkowe oraz pranie pieniędzy.

Rodzinie Pujol zarzuca się, że nielegalnie umieszczała środki publiczne na kontach bankowych w Andorze. Aby ukryć ten proceder pieniądze deponowano na rachunki fundacji zakładanych przez byłego premiera Katalonii oraz członków jego rodziny.

Audiencia Nacional wskazała, że podczas “trwającego przez wiele lat procederu” Pujol nadużywał pełnionej funkcji szefa regionalnego rządu Katalonii, aby przywłaszczać sobie środki publiczne i ukrywać je na zagranicznych rachunkach bankowych.

Jordi Pujol pełnił urząd premiera Katalonii w latach 1980-2003. W 1974 roku wszedł do kierownictwa Konwergencji Demokratycznej Katalonii (CDC), separatystycznego ugrupowania politycznego, w którego władzach zasiadał do 2012 roku.

PAP

drukuj