Hiszpania: katalońska policja chciała zniszczyć dowody ostrzeżeń przed zamachami w Barcelonie i Cambrils

Katalońska policja, tzw. Mossos d’Esquadra, próbowała zniszczyć informacje otrzymane od amerykańskich służb wywiadowczych przed sierpniowymi zamachami w Barcelonie i Cambrils. Sygnał ten mógłby, zdaniem śledczych, zapobiec atakom terrorystycznym.

Jak poinformował w poniedziałek dziennik „El Periodico”, w toku toczącego się przed sądem w Madrycie procesu przeciw władzom katalońskiej policji wykazano, że 26 października próbowały one zniszczyć otrzymane od amerykańskich służb ostrzeżenia o spodziewanym ataku terrorystycznym w Katalonii. Kierownictwo Mossos d’Esquadra dostało je w maju 2017 r., na kilka miesięcy przed zamachami.

Wydawana w Barcelonie gazeta ujawniła, że kierownictwo Mossos d’Esquadra na dzień przed ogłoszeniem przez władze Katalonii niepodległości regionu pod koniec października miało skierować do zniszczenia w jednej ze spalarni śmieci poufne informacje w języku angielskim. Uniemożliwili to policjanci przysłani przez Madryt.

Gazeta ujawniła, że chodzi o dwa pisma, które amerykańskie służby wywiadowcze przekazały Mossos d’Esquadra, ostrzegające o planowanym przez dżihadystów ataku na terenie Katalonii.

„El Periodico” przypomniał, że w sierpniu ub.r., na krótko po zamachach w Katalonii, szef regionalnego ministerstwa spraw wewnętrznych Joaquim Forn oraz dowodzący wówczas Mossos d’Esquadra Josep Lluis Trapero, poinformowali na konferencji prasowej, że 25 maja ub.r. otrzymali sygnał o możliwości zamachu. Twierdzili wówczas, że ostrzeżenie nie pochodziło od CIA i wydawało się mało wiarygodne.

Tymczasem, według gazety, oba dokumenty pochodziły od CIA i przestrzegały przed możliwym zamachem na turystów w Barcelonie.

Na skutek zamachów w Barcelonie i Cambrils, przeprowadzonych 17 i 18 sierpnia, śmierć poniosło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych. Terroryści zaatakowali przy użyciu samochodów oraz noży, pomimo że pierwotnie chcieli dokonać serii wybuchów w kilku miejscach katalońskiej stolicy, m.in. w bazylice Sagrada Familia. Do zmiany planów przyczynił się wybuch w bazie terrorystów w katalońskim Alcanar, w którego efekcie śmierć poniósł 45-letni lider grupy imam Abdelbaki As-Satty oraz inny członek grupy.

W trakcie prowadzonego śledztwa ujawniono już m.in., iż autorzy tych zamachów w trakcie przygotowań otrzymali wsparcie z zewnątrz. W grudniu media dowiedziały się od śledczych, iż plan zamachów powstał w Syrii, zaś część materiałów do ich przeprowadzenia trafiła w ręce dżihadystów z Francji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl