fot. PAP/Leszek Szymański

Do połowy września służbę rozpoczęło ponad 2 tys. nowych policjantów

Mimo panującej pandemii w tym roku – do połowy września – do postępowania kwalifikacyjnego przystąpiło prawie 13 tys. kandydatów, a służbę rozpoczęło ponad 2 tys. nowych policjantów – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka.

KGP zapewnia, że liczba kandydatów do służby w policji była i jest duża. I choć policjanci nie ukrywają, że rok 2020 jest w tej kwestii gorszy od poprzednich z uwagi na stan epidemii, to chętnych do służby nie brakuje.

„W związku ze stanem epidemii w pierwszej połowie roku przez pewien czas zawieszona była procedura doboru do służby oraz nowe przyjęcia, ale pomimo panującej pandemii, w okresie od 1 stycznia do 14 września 2020 r., do postępowania kwalifikacyjnego przystąpiło aż 12 711 kandydatów, a służbę rozpoczęło 2094 nowych policjantów” – informuje rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Mariusz Ciarka zwraca uwagę, że pomimo dużej liczby kandydatów, wielu spośród nich na poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów.

Zapytany o to, z jakich części kraju jest najwięcej chętnych do służby w tej formacji, zaznaczył, że najwięcej kandydatur napływa z województw wschodniej Polski, a co za tym idzie, to w tych województwach odnotowywany jest najniższy wskaźnik wakatów. Mniejszym zainteresowaniem służbą w policji cieszą się natomiast województwa zachodniej i północno-zachodniej części Polski.

Mariusz Ciarka dodał, że zgodnie z wymogami wobec kandydatów na policjantów, każdy, kto chce wstąpić w szeregi policji, musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie. Moment uzyskania średniego wykształcenia określa jednocześnie dolną granicę wieku kandydatów. Co ważne, nie ma górnej granicy wieku dla kandydatów do służby w policji.

Jak informuje KGP, obecnie w związku z istniejącą pandemią koronawirusa postępowanie kwalifikacyjne do służby w policji realizowane jest z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z obowiązującą ustawą o Policji, oraz zasadami postępowania określonymi w rozporządzeniu MSW z dnia 18 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji.

Postępowanie kwalifikacyjne jest procesem ciągłym i obejmuje: w ramach etapu wstępnego – złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu.

W dalszych etapach postępowanie obejmuje: sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby; test wiedzy; test sprawności fizycznej; test psychologiczny; przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej; ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby, a także przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl