fot. PAP/Darek Delmanowicz

W czasie świątecznym zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester to czas zwiększonej częstotliwości ruchu drogowego. Policjanci apelują o wytężoną uwagę w tych dniach, aby uniknąć wypadków i kolizji. Wystarczy zastosować się do drobnych wskazówek, aby uratować komuś życie.

Policjanci przez okres świąteczny i sylwestrowy pełnią służbę całodobowo.

– Cały czas pracujemy, oczywiście w systemie zmiennym, ale tak naprawdę wszyscy policjanci są w jakiś sposób zaangażowani. Zarówno w dzień świąteczny, gdy wszyscy już spokojnie zasiadają do Wieczerzy – policjanci nadal pracują, są na drogach i dbają o bezpieczeństwo nas wszystkich – powiedziała podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu podczas rozmowy z Portalem Radia Maryja.

W tym okresie policjanci w szczególności będą zwracać uwagę na to, czy pojazd jest właściwie oświetlony i odpowiednio wyposażony. Płyn powinien być wymieniony na zimowy, gdyż letni nie sprawdza się w obecnych warunkach pogodowych, a w bagażniku powinien znajdować się trójkąt ostrzegawczy.

Służby mundurowe apelują o zwiększoną wyrozumiałość wobec innych kierowców. Czasami brakuje cierpliwości, co często jest przyczyną wypadków drogowych. Jedną z ich głównych przyczyn, okazuje się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Brawura i przecenianie swoich możliwości gubią szczególnie młodych kierowców.

– Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się nasze auto. Nie przeceniajmy naszych pojazdów i możliwości. Zwróćmy uwagę na zmianę organizacji ruchu. Często ludzie jeżdżą na pamięć, nie zwracając uwagi na znaki. Wiele remontów dróg może powodować, że organizacja się zmienia. Ruch drogowy jest wtedy utrudniony, co sprzyja wypadkom – podkreśliła podinsp. Wioletta Dąbrowska.

Kiedy jedziemy, powinniśmy zwrócić uwagę na zmieniające się warunki pogodowe.

– W tej chwili mamy okres zimowy, który powoduje, że pogoda zmienia się z godziny na godzinę. Może się okazać, że dopuszczalna prędkość na znakach drogowych, np. 50/h, będzie prędkością, która nie wystarczy do bezpiecznego kontynuowania jazdy. W związku z tym trzeba będzie ją zredukować, mimo że znaki pozwalają na większą prędkość – dodała oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.

Policjanci zwracają uwagę, że gdy wybieramy się w dłuższą podróż, wcześniej musimy zadbać o odpowiedni wypoczynek organizmu.

– Jeśli czujemy się zmęczeni, zróbmy chociaż krótką przerwę. Nawet 15 minutowa drzemka wystarczy, aby kontynuować dalej bezpieczną jazdę. Nie przejadajmy się, gdyż w takiej sytuacji nasz organizm wkłada dużo energii, żeby przetrawić to, co zjedliśmy, dlatego czujemy się senni. Dobre efekty dają natomiast kawa i gorzka czekolada, więc zjedźmy coś, co nasz organizm obudzi – zaznaczyła podinsp. Wioletta Dąbrowska.

W okresie sylwestrowym, jeżeli wybieramy się na imprezy organizowane przez miasto, powinniśmy kłaść nacisk na to, aby nie odpalać petard oraz fajerwerków w pobliżu innych osób. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób może zachować się materiał pirotechniczny. Liczne przypadki lat ubiegłych pokazują, że zdarzają się wypadki obrażenia rąk czy twarzy.

Służby mundurowe kierują także apel do osób poruszających się po zmierzchu na terenie niezabudowanym.

– Pamiętajmy, że w tej chwili mamy obowiązek noszenia elementów odblaskowych, które ostrzegają pojazdy przed pieszym na drodze. Największym błędem osób pieszych, które poruszają się po zmroku na terenie niezabudowanym jest to, że kiedy widzą samochód, to myślą, iż kierowca z auta też go widzi. Niestety, kiedy jesteśmy nieoświetleni – nie dajemy szansy dostrzeżenia nas przez kierowcę. Jeśli nie mamy w danej chwili latarki czy opaski odblaskowej, to chociaż wyświetlaczem telefonu starajmy się sygnalizować, że znajdujemy się na drodze – zaznacza podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.

RIRM

drukuj