fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wzmożone działania policji w związku z rosnącą liczbą uchodźców z Ukrainy

Wybuch wojny na Ukrainie postawił w stan gotowości funkcjonariuszy polskiej policji. Codziennie dochodzi do przestępstw wobec uchodźców. Polska policja na wiele sposobów próbuje im zapobiegać.

Do Polski wjechało już ponad 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy.

Rosnąca liczba przyjezdnych zza wschodniej granicy wymaga skoordynowanych działań polskiej policji.

– Ponad 140 tysięcy policjantów było zaangażowanych w niesienie pomocy bezpośrednio uchodźcom z Ukrainy, z czego prawie 60 tys. bezpośrednio na terenach przygranicznych w województwach lubelskim i podkarpackim – poinformował insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Są to głównie działania prewencyjne. Policjanci pełnią służbę w punktach recepcyjnych, prowadząc szeroką akcję informacyjną. Komenda Główna Policji stworzyła specjalną ulotkę, którą zaraz po przekroczeniu granicy otrzymują uchodźcy.

– W języku ukraińskim i rosyjskim mogą oni odczytać, jak bezpiecznie się zachowywać, jakich sytuacji należy unikać, gdzie można szukać pomocy, z kim się kontaktować – wyjaśnił insp. Mariusz Ciarka.

Do tej pory policja nie odnotowała żadnego przypadku handlu ludźmi. Jak jednak mówił rzecznik Komendy Głównej Policji, praktycznie nie ma dnia bez interwencji policji.

– Pojawiają się pojedyncze przestępstwa odnoszące się do oszustw, a także kradzieży. Są to głównie kradzieże portfeli, torebek – powiedział policjant.

Przy zaangażowaniu trzech dziewczyn z Ukrainy, które uciekły przed wojną, polska policja przygotowała specjalny spot. Przestrzegają w nim swoich przyjaciół z Ukrainy, jak postępować, by w Polsce czuć się bezpiecznie. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl