fot. pixabay.com

Rząd powraca do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Po kolejnej podwyżce stóp procentowych wielu kredytobiorców z niepokojem przygląda się rosnącym ratom. Rząd nie planuje na razie żadnych nowych rozwiązań. Wraca do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który – choć przewiduje wsparcie – to wymaga również jego zwrotu.

Każda podwyżka stóp procentowych oznacza wzrost rat kredytu hipotecznego. Dla przykładu osoba, która we wrześniu zaciągnęła zobowiązanie na 300 tys. zł, początkowo spłacała miesięcznie nieco ponad 1300 złotych. Dziś jej zobowiązanie może wzrosnąć nawet do kwoty 2300 zł, co oznacza niemal dwukrotny wzrost. [czytaj więcej]

Jeśli kredytobiorca zadłużył się na 450 tys. zł, to już teraz musi być gotowy na ratę w wysokości 3,5 tysiąca. Wielu kredytobiorców jest w coraz trudniejszej sytuacji. Zwłaszcza ci, którzy zapożyczyli się niedawno i zaciągnęli zobowiązanie, w pełni wykorzystując zdolność kredytową. W Sejmie o rozwiązania, z których mogą skorzystać kredytobiorcy, pytany był wiceminister finansów, Paweł Patkowski. Polityk mówił o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który umożliwia dopłatę do raty nie większą niż 2 tys. zł miesięcznie.

– Co wystarczy zrobić, żeby z tej pomocy skorzystać? Złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. (…) Na ten moment w Funduszu czeka na wsparcie 600 mln złotych. Kwota może ulec zwiększeniu, jeśli będzie taka potrzeba – poinformował wiceminister Piotr Patkowski.

Pomoc może być wypłacana przez 36 miesięcy. Jest zwrotna i przysługuje m.in. osobom, które straciły pracę lub wartość wskaźnika ich raty kredytowej do dochodu przekracza 50 procent. Wystarczy spełnić jeden z warunków. Przy zwrocie pomocy nie ma oprocentowania. Spłata rozpoczyna się po upływie dwóch lat od ostatniej raty ze wsparciem. Cała suma jest rozłożona w czasie. Jeśli zobowiązanie jest spłacane regularnie, jedną trzecią kwoty będzie można umorzyć. Na razie – na co wskazują wypowiedzi wiceministra finansów – nie ma w rządzie prac nad innymi formami pomocy, tzn. na przykład nad dopłatą od państwa czy zamrożeniem wskaźnika WIBOR.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl