fot. PAP/Tomasz Gzell

Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o jeden punkt procentowy

Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o jeden punkt procentowy. RPP reaguje w ten sposób na dwucyfrową inflację. Podwyżka przełoży się na wysokości rat kredytów. 

Główna stawka oprocentowania w Narodowym Banku Polski wzrosła o jeden punkt procentowy i wynosi obecnie 4,5 procent. To najwyższy poziom od 2012 roku. [czytaj więcej]

– Rynek spodziewał się w najbardziej pesymistycznym wariancie podwyżki o 75 punktów bazowych, tymczasem obserwujemy najwyższą dotychczas podwyżkę o 100 pkt bazowych. To jest reakcja na ostatni odczyt dotyczący inflacji – ocenił ekonomista, Mariusz Kękuś.  

Odczyt inflacji wyniósł 10,9 procent. Rada Polityki Pieniężnej chce stłamsić inflację i ograniczyć podwyżki cen. Jej decyzje mają jednak przełożenie na wysokość rat kredytów. Kredytobiorca, który wziął 300 tysięcy złotych kredytu hipotecznego, zapłaci po zmianach ratę wyższą o około 200 złotych miesięcznie.

– To ma ogromny wpływ na portfele Polaków. Niestety, bardzo negatywnie wpływa na nastroje i oczywiście ogranicza możliwości – zwrócił uwagę ekonomista, Mariusz Kękuś.   

Wszystko wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej będzie dalej podwyższała stopy procentowe. Jej celem jest zbicie inflacji do około 2,5 procent.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl